Absenţa lui Dorinel Munteanu i-a afectat pe jucătorii Oţelului: ”Nu-mi găsesc explicaţiile. Putea să ne motiveze”

Liga 2

Cristian Sîrghi (36 de ani) a tras concluziile după eşecul drastic suferit de Oţelul Galaţi pe terenul celor de la Dinamo.

Oţelul Galaţi a fost învinsă de Dinamo, la Bucureşti, scor 0-3, în etapa a treia a play-off-ului din Liga 2.

Pe stadionul ”Arcul de Triumf”, Dinamo s-a impus după ce a marcat toate golurile în repriza secundă.

Autorul primelor goluri a fost francezul Lamine Ghezali, în minutele 62 şi 87, iar Cătălin Ţîră a stabilit scorul final în minutul 90+4.

La finalul meciului, unul dintre jucătorii oaspeţilor, Cristian Sîrghi, a reacţionat şi a afirmat că s-a simţit absenţa antrenorului Dorinel Munteanu de la acest meci, după ce a fost suspendat.

”Este o înfrângere usturătoare, nu avem mult timp să ne  gândim şi trebuie să ne revenim cât mai repede pentru că avem meciul cu Buzău, unul foarte greu.

În prima repriză i-am lăsat deliberat să aibă posesia, nu am reuşit să ne creăm ocaziile care trebuiau. Credeam că timpul va trece şi vom câştiga, dar a venit primul gol şi ne-a dat tactica peste cap.

Nu cred că a fost vorba de teamă pentru că şi la noi se umple stadionul. Nu cred că numele Dinamo ne-a făcut să jucăm cu teamă. Nu-mi găsesc explicaţiile.

Era un factor motivator (n.r. Dorinel Munteanu), asta este cu desăvârşire. La pauză, dacă era în cabine, putea să ne motiveze.

Mai sunt multe meciuri, avem meciul acasă cu Dinamo şi o să vedem ce se întâmplă”, a declarat Sîrghi, după meci.

În clasamentul play-off-ului din Liga 2, Dinamo este pe locul 4, cu 38 de puncte, iar Oţelul ocupă locul al treilea, cu 39 de puncte.

Dinamo evoluează în etapa viitoare împotriva echipei CSA Steaua, marţi, 18 aprilie, iar Oţelul, acasă, cu Gloria Buzău, joi, 13 aprilie.

Afla mai multe despre: dinamo otelulliga 2sirghi