Acelaşi David Popovici! Campionul olimpic a avut o reacţie în stilul caracteristic, după finala superbă de la Paris: "Dacă un băiat obişnuit a putut, atunci oricine poate"

Special

Întotătorul David Popovici a câştigat medalia de aur în proba de 200 metri liber, luni seară, la Jocurile Olimpice de la Paris. Imediat după titlul olimpic cucerit, sportivul de 19 ani a rostit primele cuvinte, iar acestea vor rămâne în istorie, după finală.

Istorie! Cuvintele spuse de David Popovici rămâne în istorie, după ce a devenit campion olimpic

David Popovici a cucerit prima medalie olimpică din carieră, cea de aur, după ce la Tokyo a încheiat pe locul al patrulea. În finala de la 200 metri liber, tricolorul a fost constant printre primii sportivi, iar pe ultimii metri a recuperat superb pentru primul loc olimpic.

Este primul titlu olimpic din cariera lui Popovici, care va împlini 20 de ani la 15 septembrie.

Popovici a încheiat cursa într-un minut, 44 de secunde şi 72 de sutimi. El a fost urmat de britanicul Matthew Richardson (1.44.74) şi de americanul Luke Hobson (1.44.79).

La câteva minute după cursă, David Popovici a avut o reacţie superbă, umilă, în stilul care l-a consacrat.

”Mă bucur pentru că am luptat până la final. Este un rezultat mare, este o realizare imensă. O să mă bucur după acest succes. Dacă eu am putut, un băiat obişnuit, doar cu o dorinţă arzătoare şi puternică, atunci oricine poate. Să o faceţi şi voi. Cine ştie?! (n.r. - întrebat despre alte medalii olimpice) Orice e posibil la Jocurile Olimpice.

Dacă ai un culoar, ai o şansă. Treaba încă nu s-a încheiat, normal că o să mă bucur, e o realizare imensă. Mă bucur că ţara m-a urmărit, tribuna este plină. Absolut, şi părinţii mei. Mă bucur pentru ce am reuşit!", a declarat David Popovici, la TVR Sport.

”Sunt un băiat care înot mai repede. Îmi cer scuze pentru emoţiile mele. Sunt un băiat obişnuit, care înoată repede”, a mai spus campionul olimpic.

Afla mai multe despre: david popovicidavid popovici aur olimpicdavid popovici jocurile olimpice