Adevărul crud spus de Drăguşin după înfrângerea dureroasă a României: "Olanda poate câştiga EURO 2024"

Echipa națională

Naţionala României a pierdut meciul cu Olanda, în optimile de finală ale Campionatului European, scor 0-3.

"Olanda s-a dovedit a fi echipa mai bună, a dominat jocul, Olanda e o echipă care poate câştiga cu uşurinţă acest European. Suntem conştienţi că putem da mai mult, că putem aduce şi mai multe ţării noastre. A fost o experienţă pe care o voi purta toată viaţa în inima mea, datorită atmosferei şi afecţiunii de aici. Voi avea multe de învăţat de aici" , a spus Radu Drăguşin.

România - Olanda 0-3

Naţionala României s-a oprit, marţi seară, în optimile de finală ale Campionatului European, fiind învinsă cu scorul de 3-0 de Olanda, la Munchen. Naţionala a ajuns în optimi după ce a câştigat grupa E.

Tricolorii au început curajos meciul de la Munchen. Dennis Man a şutat puţin peste poartă în minutul 13, dar olandezii au deschis scorul în minutul 20. Cody Gakpo a primit pe stânga, l-a depăşit pe Raţiu şi a şutat la colţul scurt, fără speranţe pentru Niţă.

Drăguşin a intervenit salvator la o pasă care putea ajunge la Depay, în minutul 27, iar în minutul 31 a respins în corner centrarea lui Dumfries. Acelaşi Dumfries s-a ciocnit violent cu Mogoş, în minutul 33, iar jucătorul nostru a fost nevoit să părăsească terenul.

Şutul lui Drăguş, din minutul 59, a fost blocat, iar după zece minute Cody Gakpo a înscris, însă golul a fost anulat după consultarea VAR. Presiunea olandeză a dat rezultate în minutul 83, când Malen a înscris pentru 2-0.

Pe final acelaşi Malen a stabilit rezultatul final, 3-0, în minutul 90+3, şi echipa Olandei a obţinut calificarea în sferturile de finală.

ROMÂNIA: Niţă – Raţiu, Drăguşin, A. Burcă, Mogoş (Racoviţan 38) – R. Marin, M. Marin (Cicâldău 72), Stanciu (Olaru 88) – Man, Drăguş (Mihăilă 72), I. Hagi (Alibec 72). SELECŢIONER: Edward Iordănescu.

OLANDA: Verbuggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake (Van de Ven 69) – Schouten (Veerman 69), Simons, Reijnders – Bergwijn (Malen 46), Depay (Blind 90+2), Gakpo (Weghorst 84). SELECŢIONER: Ronald Koeman.

Afla mai multe despre: romaniadragusin