Adrian Mutu, pus în dificultate la conferinţa de presă. Întrebarea care l-a lăsat fără cuvinte pe selecţioner: "Nu ştiu, nu pot să spun asta"

Echipa națională

Naţionala României a remizat alb cu Germania, marţi seara, şi a ratat calificarea în sferturile de finală ale Campionatului European.

Imediat după meciul cu nemţii, Adrian Mutu a fost pus în dificultate la conferinţa de presă. Întrebat unde s-a pierdut calificarea în sferturi, în remiza cu Olanda, scor 1-1, sau în remiza albă cu Germania, selecţionerul naţionalei de tineret a rămas fără cuvinte preţ de câteva secunde (VIDEO AICI).

"Nu ştiu. Eu nu pot să spun că am pierdut calificarea. Nu o văd ca o înfrângere totală, avem acelaşi număr de puncte, dar diferenţa a fost făcută de golaveraj.

Pe noi nu ne-a învins nimeni. Probabil dacă intrau ocaziile din ultimele minute cu Olanda, acum vorbeam de altceva.

Acesta este fotbalul. Băieţii au făcut totul, dar uneori nu e de ajuns şi de asta e frumos fotbalul" , a spus Adrian Mutu.

Germania - România 0-0 EURO U21

România a terminat la egalitate, scor 0-0, marţi, la Budapesta, meciul cu Germania din ultima etapă a Grupei A a turneului final al Campionatului European de tineret şi a ratat calificarea în sferturile de finală ale competiţiei. Fără să piardă, cu cinci puncte, "tricolorii mici" au terminat grupa pe locul 3, după Olanda şi Germania, la egalitate de puncte, ambele calificate în faza următoare.

În minutul 71, Oaidă a lovit mingea cu mâna în careu, când a respins un balon şutat dintr-o lovitură liberă şi arbitrul a dictat penalty. Nmecha a trimis balonul în bară de la 11 metri.

Şi Măţan a trimis balonul în bară, în primele minute ale jocului. De asemenea, Pieper a trimis mingea în transversală, cu capul, în minutul 90.

Echipele de start:

• România: Vlad - Vlădoiu, Ciobotariu, Paşcanu (R. Drăguşin '63), Haruţ - Itu (Ciobanu '46), Dulca (Moruţan '57), Oaidă - Olaru, Ad. Petre (Oct. Popescu '76), Măţan. Selecţioner Adrian Mutu;
  • Germania: Dahmen - Vagnoman, Pieper, Schlotterbeck, Raum - Baku (Jakobs '82), Dorsch, Maier - Klimowicz (Burkardt '63) - Nmecha, Berisha (Stach '90+1). Selecţioner Stefan Kunz.

Tot marţi, s-a jucat Olanda - Ungaria, scor 6-1 (De Vit '42, Boadu '47, Gakpo '58, '70, Botman '87 şi Brobbey '89 / Bolla '65).

La acest turneu final, România a remizat, scor 1-1, cu Olanda şi a învins, cu 2-1, Ungaria.