”Adversarul a avut mai mult noroc”. Elias Charalambous, primele concluzii după remiza cu Unirea Slobozia

FCSB

Unirea Slobozia a încheiat la egalitate vineri seara, pe teren propriu, scor 2-2, cu echipa campioană a României, FCSB, într-un meci din etapa a doua din Superligă.

Reacţii după FCSB - Unirea Slobozia

La Clinceni, Alexandru Musi l-a încercat pe Denis Rusu cu un şut din careu, în minutul 16, pentru ca gazdele să treacă pe lângă gol două minute mai târziu, când Ariel Lopez a reluat cu capul, la un corner. Bucureştenii au deschis scorul după un corner, în minutul 34. Marius Ştefănescu a executat cornerul, iar Lixandru a înscris.

În minutul 36 gazdele au restabilit egalitate, tot după un gol din corner, marcat de Filip Ilie. În partea secundă, FCSB a primit un penalti, după consultarea Var, în minutul 54, pentru un fault asupra lui Olaru. Acelaşi Olaru a transformat şi elevii lui Charalambous au trecut în avantaj, cu 2-1.

Gazdele au reuşit să egaleze în minutul 90, prin tânărul Andrei Dorobanţu, gol superb, din voleu, de la marginea careului. În minutul 90+3 Ngezana a trimis în transversala propriei porţi şi s-a încheiat 2-2. Unirea Slobozia are patru puncte după primele două etape, în timp ce campioana FCSB a adunat doar două puncte.

Elias Charalambous, antrenorul echipei FCSB, a vorbit despre remiza de azi, de la Clinceni.

”Am încercat să mergem pe contraatac dar aşa cum am aflat şi în sezonul trecut, sunt meciuri în care orice ai face nu iese... Cred că azi adversarul a avut mult mai mult noroc.

Trebuie să ne revenim, nu există scuze, mă cunoaşteţi. (n.r. de ce luaţi atât de multe goluri?) Da, s-a întâmplat în acest debut de sezon, dar cred că golul marcat de ei e cel mai frumos, golul 2, dar noi, trebuie să ne revenim... repet, golul 2 a fost spectaculos!”, a declarat Elias Charalambous pentru Prima Sport.

Echipele care au evoluat:

UNIREA SLOBOZIA: D. Rusu – P. Medina, Antoche, Pospelov, D. Şerbănică - A. Lopez, Coadă (Pacionel 80) - S. Camara (Aganovic 58), Purece (J. Gele 58), Christ Afalma (Bărbuţ 70) - F. Ilie (A. Dorobanţu 58). ANTRENOR: Adrian Mihalcea

FCSB: Târnovanu – Antwi (V. Creţu 75), Ngezana, Dawa, Radunovic – Lixandru (Edjouma 56), Şut – M.  Ştefănescu (Al. Băluţă 56), Olaru (Baba Alhassan 82), Al. Musi - D. Popa (Miculescu 56). ANTRENOR: Elias Charalambous

Afla mai multe despre: unirea sloboziafcsbelias charalambous