AHC Dobrogea Sud s-a impus în faţa CSM-ului Bucureşti în Liga Zimbrilor

Handbal

CSM Bucureşti a primit, astăzi, vizita handbaliştilor de la AHC Dobrogea Sud Constanţa, în Sala Rapid din Bucureşti, în etapa a doua a Ligii Zimbrilor. Constănţenii s-au impus cu 29-26.

AHC Dobrogea Sud a început foarte bine meciul distanţându-se rapid la 3-1 pe tabelă. Dobrogea a mai condus cu 8-5 (min. 15) şi 11-8 (min. 23). În minutul 24, CSM Bucureşti a reuşit să înscrie două goluri consecutise apropiindu-se la un singur gol de echipa vizitatoare, 10-11. Bucureştenii au apăsat pe acceleraţie spre finalul reprizei şi au reuşit să restabilească egalitatea. Scorul primei părţi a fost 12-12.

În partea secundă, după câteva minute echilibrate, Constanţa s-a aşezat la conducerea partidei distanţându-se la trei goluri până în minutul 40, scor 15-18. Apărarea agresivă a handbaliştilor antrenaţi de Christian Gaudin i-a ţinut la respect pe bucureşteni. În minutul 20, Constanţa conducea cu 23-20.

Finalul de meci i-a găsit pe handbaliştii de la CSM în atac încercând cu disperare să restabilească egalitatea, dar constănţenii au găsit energia necesară pentru a încheia învingători, scor 29-26.

CSM Bucureşti:
Georgievski - 5 (goluri), Novanc - 5, Tioumentsev - 5, Hrastnik - 3, Robledo - 3, Somlea - 2, Militaru - 1, Negru - 1, Onyejekwe - 1. Antrenor: Pau Campos Sunen

AHC Dobrogea Sud:
Crnoglavac - 9 (goluri),  Vujovic - 8, Cutura - 5, Buricea - 5, Toma - 1, Mladenovic - 1. Antrenor: Christian Gaudin.

Afla mai multe despre: ahc dobrogea sudcsm bucureştiliga zimbrilortelekom sport,