Alashkert Erevan – CFR Cluj 0-2. Ţucudean rezolvă calificarea încă din prima manşă

CFR Cluj a învins, joi, la Erevan, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa armeană Alaşkert, în prima manşă a turului al treilea al Ligii Europa. Ţucudean a marcat ambele goluri ale clujenilor, în minutele 5 şi 49, ultimul din penalt

Prima manşă din duelul Alashkert Erevan - CFR Cluj, campioanele Armeniei respectiv României, a fost tranşată de formaţia pregătită de Antonio Conceicao. George Ţucudean a fost eroul ardelenilor, marcând câte un gol, în debutul fiecărei reprize.

Gazdele s-au temut de CFR Cluj, iar tehnicianul Sukiasyan a introdus în teren o formulă defensivă, cu 5 fundaşi în linie şi un singur vârf împins. Toni Conceicao le-a pregătit câteva surprize gazdelor, iar în primul unsprezece, în spatele lui Ţucudean a apărut o linie de trei interesantă, cu Mailat, Bordeianu şi Alexandru Păun.

Ultimul dintre ei a avut prima şansă de gol a clujenilor, când din poziţie bună de gol a trimis în plasa laterală. Clujenii au reuşit însă să profite de startul bun de meci şi au marcat trei minute mai târziu prin George Ţucudean, după o lansare excelentă a lui Camora, din flancul stâng.

Băieţii lui Conceicao au avut ceva probleme în a controla autoritar mijlocul terenului, acolo unde agresivii Edigaryan şi Grigorian au avut de multe ori câştig de cauză în duelurile unu vs unu. Singurul atacant al armenilor, Nenadovic a fost însă mai mereu izolat, astfe ca singura şansa a trupei lui Sukiasyan a fost arma şuturilor de la distanţă. Sigur pe el, Arlauskis n-a avut probleme reale şi chiar dacă ofensiva ardelenilor n-a fost mereu avantajată de jocul plin de angajament de la Erevan, acelaşi Ţucudean avea să majoreze avantajul românilor după pauză.

Fostul atacant de la Dinamo şi FCSB a obţinut o lovitură de la unsprezece metri pe care tot el a transformat-o, cu puţin noroc, în 2-0. Scor de calificare pentru campioana României, care devine indiscutabil favorită, înaintea returului de la Cluj.

Returul va avea loc peste o săptămână, la Cluj-Napoca. Dacă o va elimina pe Alashkert Erevan, campioana României va întâlni în play-off-ul Europa League câştigătoarea duelului Legia Varşovia - F91 Dudelange.

LIVE TEXT | Alashkert Erevan – CFR Cluj (0-2, Ţucudean 4, 47)

Alashkert (5-4-1): Cancarevic - Artak Edigaryan, Voskanyan, Stojkovic, Praznovsky, Daghbashyan - Marmentini, Grigoryan, Artur Edigaryan, Jefferson -  Nenadovic
Rezerve: Avagyan, Antonic, Dashyan, Manucharyan, Sekulic, Simonyan, Romero Jr

CFR Cluj (4-2-3-1): Arlauskis - Manea, Paulo Vinicius, Mureşan, Camora - Hoban, Djokovic - Păun, Bordeianu, Mailat - Ţucudean
Rezerve: Vâtcă, Males, Costache, Lang, Ioniţă, Petelu, Tambe

FINAL: Succes lejer pentru formaţia lui Conceicao

Min 84: Ocazie pentru gazde: Arlauskis reţine şutul din careu al lui Nenadovic

Min 82: Ultima schimbare la CFR Cluj: a ieşit Bordeianu şi a intrat Ioniţă

Min 77: Ocazie CFR Cluj! Tambe nu reuşeste sa marcheze după acţiunea excelentă a lui Costache

Min 69: Cartonaş galben pentru Romero

Min 68: Schimbare la CFR Cluj: eroul echipei lui Conceicao, George Ţucudean îi lasă locul lui Tambe

Min 65: Ultima schimbare la gazde: iese Jefferson şi intră Cesar Romero Junior

Min 59: Schimbare la CFR Cluj: iese Sebastian Mailat şi intră costache

Min 58: Ocazie pentru gazde: şut bun de la distanţă al lui Praznovski, peste poarta lui Arlauskis

Min 54: Ocazie pentru gazde: pătrundere interesantă în careu a lui Nenedovic, dar vârful gazdelor trimite peste poartă din poziţie bună
Min 52: Schimbare la gazde: iese Marmentini şi intră Manucharyan
Min 50: Schimbare la gazde: iese Artur Edigarian şi intră Danilo Sekulic

Min 47: GOOOOOOOL CFR CLUJ!  Ţucudean face dubla după ce transformă un penalty!

Min 46: A început repriza a doua!

PAUZĂ: Românii conduc cu 1-0

Dupa 30 de minute, cele două echipe îşi împart posesia. CFR a tras de două ori pe poartă şi a marcat un gol. Gazdele au centrat cinci mingi pe spaţiul porţii, fără succes.

Min 29: Cartonaş galben pentru Stojkovic

Min 28: Cartonaş galben pentru Artur Edigarian

Min 27: Lovitură libera CFR Cluj! Ardelenii execută prin Manea, dar şutul acestuia trece peste poartă.

Min 23: Şansă de gol pentru CFR! Acţiune frumoasă a lui Mailat până aproape de carul advers, pasă spre Bordeianu, dar şutul acestuia este reţinut de portarul gazdelor

Min 11: Ocazie Alashkert! Grygorian şutează din poziţie bună, fără probleme pentru Arlauskis

Excelentă ideea lui Camora, la fel şi plecarea de pe loc a lui Ţucudean de la limita offside-ului. Finalizarea a fost una de atacant pur - sânge. CFR conduce ostilităţile în debutul meciului de la Erevan.

Min 5: GOOOOOOOOOOL CFR CLUJ!!!! Ţucudean deschide scorul pentru campioana României, după o pasă a lui Camora.

Min 2: Ocazie uriaşă de gol CFR Cluj! Alexandru Păun şutează din poziţie ideală (2 metri) doar în plasa laterală

Min 1: A început meciul!

Serghei Boiko va conduce jocul de la centru, el va fi ajutat de conaţioanlii săi Victor Matiaş şi Alexander Voituk.

CFR Cluj şi-a început periplul european în turul doi preliminar al Ligii Campionilor, dar a fost eliminată de Malmo, la fel şi Alashkert, echipa din Armenia a fost eliminată încă din primul tur preliminar de scoţienii de la Celtic Glasgow.

Armenii s-au calificat în turul al treilea preliminar al Europa League, după ce au trecut de Sutjeska Niksic (Muntenegru), în turul al doilea preliminar al competiţiei, cu 1-0 în deplasare şi 0-0 pe teren propriu.

Afla mai multe despre: cfr clujeuropa league