"Am plecat de jos şi ne-am ridicat". Promisiunea lui Edward Iordănescu pentru EURO: "Vom arăta mai bine în meciul cu Ucraina"

Naţionala României a obţinut doar o remiză albă în meciul jucat pe propriul teren cu reprezentativa Bulgariei.

"A fost un test util, pentru că dacă ne uităm pe clasamentul calificărilor, nu vedem lucruri extraordinare. Noi i-am studiat şi ştiam că întâlnim un adversar puternic, o echipă arţăgoasă care poate pune probleme.

Mi-aş fi dorit un alt ritm din partea noastră, să avem mai multe ocazii. Am avut trei ocazii bune şi un penalty ratat. La EURO, nu vom avea mai multe de 2-3 situaţii de poartă şi trebuie să o băgăm în poartă. A fost un test şi trebuie tratat ca atare.

Eu trag un semnal de alarmă să analizăm din toate unghiurile. Au fost decalaje mari de tot între jucători, două săptămâni între unii jucători, cum au terminat campionatele. Procesul a fost unul bun, iar de la joc la joc va fi mult mai bine.

Am încredere că în meciul cu Ucraina va fi şi mai bine. Eu nu pot spune că aceasta va fi şi echipa de start la EURO, am schimbat foarte mult de-a lungul timpului, apar accidentări, apar probleme, trebuie să găsim soluţii. În linii mari, ştim ce avem de făcut.

E foarte devreme să vorbim despre primul 11 de la EURO. Să nu uităm că România e la EURO după foarte mult timp, am plecat de jos, ne-am ridicat, îi rog pe suporteri să aibă şi puţină răbdare" , a declarat Edward Iordănescu la Prima TV.

România - Bulgaria 0-0

Acum ai nelimitat minute şi SMS, de la 3€/lună, abonament la portare. Oferta, la Orange

Echipa României a încheiat la egalitate, scor 0-0, cu naţionala Bulgariei, în penultimul amical susţinut de tricolori înainte de Euro-2024, marţi, pe Stadionul Steaua.

În minutul 51, Dennis Man a ratat o lovitură de la 11 metri acordată după un fault asupra lui Nicolae Stanciu.

În minutul 43, România a ratat o mare ocazie prin Denis Drăguş, care a trimis puţin pe lângă poartă.

• ROMÂNIA: 1. Niţă – 2. Raţiu, 3. Drăguşin, 4. Rus (5. Nedelcearu - 69), 6. M. Marin, 10. Stanciu (21. Olaru -77), 11. Bancu (22. Mogoş - 69), 13. Mihăilă (17. Coman - 61), 18. R. Marin (14. Hagi - 61), 19. Drăguş (25. Bîrligea - 61), 20. Man. Selecţioner: Edward Iordănescu
  • BULGARIA: 23. Dyulgerov – 19. Turitsov, 3. Atanasov (15. S. Petrov - 90), 5. Petkov (14. Rusev - 81), 18. H. Petrov – 16. Petkov, 20. Krastev (22. Iliev - 72), 7. Kostadinov – 11. Despodov (8. Kirilov- 71), 9. Kolev (17. Minchev - 71) 25. Panayotov (24. Yusein - 81). Selecţioner: Ilian Iliev

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Turcia, cu  Atilla Karaoğlan, la centru.

În ultimul meci amical, România va evolua vineri, de la ora 21.00, cu Liechtenstein, tot pe Stadionul Steaua.

Acum ai 50% pentru 24 luni reducere la abonamente la trecerea de pe PrePay. Oferta, la Orange

Afla mai multe despre: romania