Amical cu scandal pentru Rapid în Turcia! Giuleştenii au pierdut contra unei echipe din liga a treia şi au vrut să părăsească terenul

Rapid

FC Rapid a fost învinsă, duminică, în primul amical disputat în cantonamentul din Turcia, cu scorul de 2-1 (0-1), de echipa turcă Diyarbakir, echipa care ocupă locul 13, dintre cele 20 de echipe din seriile ligii 3 din Turcia.

Adrian Bălan a deschis scorul în minutul 8, iar după pauză au marcat Bilal '69 şi Baran Asik '83. După ce turcii au dat lovitura finală, giuleştenii au dorit să iasă de pe teren, deoarece au fost nemulţumiţi de arbitraj, potrivit GSP.

Echipa lui Mihai Iosif a reclamat un fault în atac, la faza golului doi al turcilor, dar totuşi, echipa a română a revenit asupra deciziei şi nu a plecat de pe teren, potrivit GSP. Conform sursei menţionate, Younes Bnou Marzouk, atacantul Rapidului, i-ar fi reproşat arbitrului: ”Eşti fericit acum? Nu este corect!”

Echipele care au evoluat la Rapid:

Rapid în prima repriză: Drăghia - Goge, Săpunaru, Ignat, Demici - Albu, Pănoiu, Sefer, Ilie - Bălan, Despa

Rapid în repriza a doua: Drăghia - Stănici, Dandea, Dr. Grigore, Florică - Crepulja, R. Moise, Stahl, Alami - A. Dumitrescu, Marzouk

Următorul meci al echipei giuleştene va avea loc, marţi, cu Samsunspor, locul 8 în liga a doua. Ultimul amical din acest stagiu efectuat la Lara (Antalya) va avea loc pe14 ianuarie, cu Raków Częstochowa, echipă din prima ligă poloneză.

Afla mai multe despre: rapid-turcia-amicale