Andrei Burcă, mesaj de alarmă după ce campioana României a remizat cu Botoşani! ”În ritmul acesta, clar nu o să câştigăm titlul!”

CFR Cluj

Campioana CFR Cluj a înregistrat o remiză, scor 1-1, luni, pe teren propriu, cu FC Botoşani, în ultimul meci al etapei a XXIII-a a Ligii I. Avantajul clujenilor faţă de ocupanta poziţiei secunde, FCSB, s-a micşorat la 8 puncte.

Ciprian Deac a marcat pentru CFR în minutul 45+1, din penalty, acordat după un henţ al lui Şeroni. Dawa a egalat pentru FC Botoşani în minutul 81, după ce a marcat cu capul din 3 metri. La finalul meciul, Andrei Burca a fost îngrijorat de faptul că echipa lui a primit 4 goluri în primele 2 meciuri din 2022.

”În ritmul acesta, clar nu o să câştigăm titlul!”

”Nu ştiu ce mai poate fi spus, pentru că, din punctul meu de vedere, am controlat autoritar partida. Am avut şanse să facem 2-0. În schimb, sunt foarte supărat pentru că iar am primit gol, cu zece minute înainte de finalul partidei şi nu trebuie să se întâmple acest lucru.

Trebuie să ne dea de gândit, să ne facem treaba mai bine pe teren. De acum, să nu mai primim goluri, pentru că, în ritmul acesta, clar nu o să câştigăm campionatul. Astăzi, Botoşani a avut un şut în prima repriză şi un şut în repriza a doua, dar a înscris un gol.

Consider că există o lege a compensaţiei. Probabil am avut şansă atunci când n-am primit gol, nouă meciuri la rând. Trebuie să ţinem capul sus, suntem campioni şi mergem la Craiova să facem un meci bun şi să luăm cele trei puncte.

Nu suntem liniştiţi deloc, aţi văzut cu ce intensitate s-a jucat astăzi. La FCSB la fel, nu am mers deloc la egal. La 2-1, atacam, dar din păcate am ratat. Trebuie să fim mai concentraţi la anumite faze şi putem deveni din nou campioni”, a spus Andrei Burcă.