Arda Guler continuă să scrie istorie. O nouă performanţă remarcabilă îl pune pe fotbalistul turc direct lângă Ronaldo şi Rooney la Campionatele Europene

Campionatul European

Arda Guler (19 ani), marea speranţă a fotbalului turc, titular marţi seară în victoria obţinută de selecţionata ţării sale în faţa Austriei (2-1), în optimile de finală ale EURO 2024, calcă deja pe urmele unor jucători celebri precum portughezul Cristiano Ronaldo şi englezul Wayne Rooney.

Conform datelor furnziate de site-ul Opta, Arda Guler a devenit al treilea tânăr jucător din istorie (sub 20 de ani), după Ronaldo şi Rooney, la EURO 2004, care a reuşit să marcheze un gol şi să ofere o pasă decisivă la un Campionat European.

Jucătorul echipei Real Madrid a marcat primul său gol la EURO în meciul cu Georgia (scor 3-1), din faza grupelor, învingându-l pe portarul advers cu un şut spectaculos cu piciorul stâng, din afara careului.

Marţi seară, la Leipzig, Arda Guller a fost decisiv la cele două goluri ale selecţionatei Turciei în meciul cu Austria. În primul minut de joc, un corner executat de el a dus la deschiderea scorului de către Merih Demiral.

Fundaşul central al formaţiei Al-Ahli a reuşit dubla în repriza secundă, trimiţând direct în poartă, cu capul, mingea centrată din corner de Arda Guler (59).

Turcia va înfrunta în sferturile de finală ale EURO 2024 selecţionata Olandei, care a învins cu 3-0 naţionala României, marţi, la Munchen.

Afla mai multe despre: arda guler