Atletism: Bianca Ghelber, calificată la JO, a ratat finala la aruncarea ciocanului, la CE de la Roma

Alte sporturi

Atleta Bianca Ghelber, calificată la Jocurile Olimpice de la Paris, a ratat, duminică, finala probei de aruncarea ciocanului, la Campionatele Europene de la Roma.

Reprezentanta României s-a clasat pe locul 10 în grupa A, cea mai bună aruncare a sa măsurând doar 66.70 metri.

La JO de la Paris, Ghelber s-a calificat cu 74.06 metri, la un concurs în Kenya, din luna aprilie.

La CE de la Roma, tot duminică, la semimaraton, Joan Chelimo Melly a obţinut medalia de argint, Meringor Delvine Relin a încheiat pe locul 4, iar Mădălina Sîrbu a fost pe locul 65. De asemenea, în proba similară masculină, Nicolae Soare a încheiat pe locul 55.

Până în prezent, România mai are o clasare pe locul 7 la aruncarea greutăţii, prin Rareş Toader şi locul 28 la 20 km marş, prin Diana Maria Lătăreţu.

În alte finale de la Roma, din delegaţia României s-au mai calificat până în prezent Diana Ion (triplusalt, 14.09 metri), Florentina Iuşco (triplusalt, 14.11 metri), Stela Rutto (3.000 metri obstacole, 9.30 minute).

Afla mai multe despre: bianca ghelberromania