„Ba eşti bun, ba nu exişti!” Tricolorul urecheat de Pandi după eliminarea de la EURO: „Diferenţe mult prea mari!”

Echipa națională

România a fost eliminată de Olanda, scor 0-3, de la EURO 2024, iar evoluţia lui Nicolae Stanciu a fost una lipsită de realizări.

Basarab Panduru a urecheat un tricolor după România - Olanda 0-3

Basarab Panduru şi MM Stoica au analizat fiecare tricolor în parte, iar atunci când au ajuns la Nicolae Stanciu, discuţia a fost mai amplă. "Pandi" este de părere că mijlocaşul naţionalei nu a fost constant pe parcursul turneului.

„Şi eu îl iubesc pe Stanciu, dar una e să îl iubeşti pe Stanciu şi alta e să văd că ba eşti bun, ba nu exişti. Mi se par diferenţe din cale afară de mari”, a spus Basarab Panduru despre Stanciu.

„Stanciu a deschis balul, execuţia lui concurează cu şanse reale pentru titlul de cel mai frumos gol al acestui turneu. Nu ştiu unde eram dacă nu marca acel gol fenomenal.

Golul acela ridică mult media, dar în rest..nu a avut evoluţii la nivelul la care ne-a arătat că poate să joace”, a spus şi MM Stoica, la Prima Sport.

Prima reacţie a lui Nicolae Stanciu după România - Olanda 0-3

„Sigur că este greu, toată lumea îşi dorea să ne continuăm drumul aici, să reuşim să ajungem în sferturi. Multe nu cred că ar fi de zis. Am început bine 15-20 de minute, după care a picat acel gol şi în mare au controlat jocul. Ultimele două goluri au venit pentru că am lăsat spaţiu. Era normal pentru că am încercat să egalăm.

Am ieşit fără regrete după fiecare meci. Am lăsat totul pe teren pentru ca la finalul meciului să ne putem privi în ochi şi să ne strângem mâna. La acest EURO toţi am dat totul pentru ca România să aibă rezultate. Cred eu că am făcut o treabă bună pentru că au trecut 24 de ani de când nu am mai ieşit dintr-o grupă la un turneu final.

Sunt mândru de echipă şi sunt mândru că sunt român. Le mulţumesc tuturor fanilor români. Au dovedit că sunt numărul 1”, a spus Nicolae Stanciu după meciul cu Olanda.

România - Olanda 0-3

Naţionala României s-a oprit, marţi seară, în optimile de finală ale Campionatului European, fiind învinsă cu scorul de 3-0 de Olanda, la Munchen. Naţionala a ajuns în optimi după ce a câştigat grupa E.

Tricolorii au început curajos meciul de la Munchen. Dennis Man a şutat puţin peste poartă în minutul 13, dar olandezii au deschis scorul în minutul 20. Cody Gakpo a primit pe stânga, l-a depăşit pe Raţiu şi a şutat la colţul scurt, fără speranţe pentru Niţă.

Drăguşin a intervenit salvator la o pasă care putea ajunge la Depay, în minutul 27, iar în minutul 31 a respins în corner centrarea lui Dumfries. Acelaşi Dumfries s-a ciocnit violent cu Mogoş, în minutul 33, iar jucătorul nostru a fost nevoit să părăsească terenul.

Şutul lui Drăguş, din minutul 59, a fost blocat, iar după zece minute Cody Gakpo a înscris, însă golul a fost anulat după consultarea VAR. Presiunea olandeză a dat rezultate în minutul 83, când Malen a înscris pentru 2-0.

Pe final acelaşi Malen a stabilit rezultatul final, 3-0, în minutul 90+3, şi echipa Olandei a obţinut calificarea în sferturile de finală.

ROMÂNIA: Niţă – Raţiu, Drăguşin, A. Burcă, Mogoş (Racoviţan 38) – R. Marin, M. Marin (Cicâldău 72), Stanciu (Olaru 88) – Man, Drăguş (Mihăilă 72), I. Hagi (Alibec 72). SELECŢIONER: Edward Iordănescu.

OLANDA: Verbuggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake (Van de Ven 69) – Schouten (Veerman 69), Simons, Reijnders – Bergwijn (Malen 46), Depay (Blind 90+2), Gakpo (Weghorst 84). SELECŢIONER: Ronald Koeman.

Afla mai multe despre: echipa nationalaromaniaolandanicusor stanciu