Backa Topola - FCSB 6-6, într-un top al celor mai spectaculoase răsturnări de situaţii din 2020

Fotbal

Backa Topola 6-6 FCSB (17 Septembrie 2020 Europa League)

Anul 2020 a fost unul plin de fotbal dar şi plin de rezultate neprevăzute şi răsturnări de situaţii la fel de neprevăzute. Într-un top realizat de mirror.co.uk, FCSB apare şi ea cu partida câştigată în faţa celor de la Backa Topola după un meci epuizant din toate punctele de vedere.

• Aston Villa 7-2 Liverpool (4 Octombrie) Una dintre cele mai dureroase înfrângeri din istoria celor de la Liverpool
  • Real Madrid 1-2 Manchester City (26 Februarie) Maşa tur din şaisprezecimile Ligii Campionilor. Real se îndrepta către o victorie cu 1-0 însă pe final City a înscris de două ori în decurs de 5 minute şi a câştigat la Madrid
  • Tottenham 3-3 West Ham (18 Octombrie) Tottenham a condus-o pe West Ham cu 3-0 încă din minutul 16 doar că finalul a fost unul de coşmar pentru gazde. West Ham a egalat după 3 reuşite marcate după minutul 82
  • Sevilla 3-2 Inter (21 August) Finala Europa League de anul acesta a fost şi ea una plină de răsturnări de situaţie. Inter a condus încă din debut, Sevilla a trecut în avantaj, după care s-a văzut egalată în doar 2 minute. Victria echipei din Spania a venit în ultimul sfert de oră după un autogol a lui Lukaku
  • Torquay United 5-6 Crawley Town (8 Noiembrie) Meci nebun disputat în FA Cup cu 3 goluri marcate în primele 90 de minute, alte 3 goluri marcate în prelungirile partidei (90+14, 90+18, 90+21) şi alte 5 goluri marcate în cele două reprize de prelungiri
  • Backa Topola 6-6 FCSB (17 Septembrie) FCSB se găseşte şi ea în acest top nebun. Backa a condus din minutul 14 cu 2-0 după reuşite marcate în numai 3 minute. La pauză era numai 2-1. FCSB a egalat în partea a 2-a însă numai pentru un minut când gazdele au făcut 3-2. Din nou FCSB egalează şi înscrie pentru 4-3 în minutul 90+2, însă de data aceasta gazdele egalează la 4 în minutul 90+4. În prelungiri, FCSB trece din nou la conducere ca numai după un minut să fie egalată din nou la 5. Situaţia a fost la fel şi în repriza a 2-a de prelungiri, cu FCSB care a marcat iar Backta a egalat pe final. Gazdele au jucat cu un om în minus din minutul 44 şi cu încă unul în minus din minutul 103. Au înscris 4 goluri cu un om mai puţin şi două cu 2 oameni mai puţin
  • Manchester United 1-6 Tottenham (4 Octombrie) Meci nebun din Premier League, una dintre cele mai dure înfrângeri din istorie de acasă pentru United
  • Barcelona 2-8 Bayern (14 August) Probabil cea mai neagră zi din istoria Ligii Campionilor pentru Barcelona. În miniutul 62, Bayern avea numai 4-2