Băluţă a ratat un penalty cu UTA. Cum a fost posibil: ”Era nămol. Execuţia lui a fost modestă”

UTA

Portarul celor de la UTA Arad, Robert Popa (21 de ani), a tras concluziile după eşecul de pe terenul campioanei FCSB.

Cum a ratat Băluţă penalty-ul cu UTA: ”Era nămol”

FCSB a câştigat în faţa celor de la UTA Arad, scor 2-0, într-un meci din etapa cu numărul opt din Superliga României.

Campioana României s-a impus datorită golurilor marcate de Siyabonga Ngezana (16) şi Alex Băluţă (87).

Tot Băluţă a ratat şi un penalty în minutul 58. Portarul Robert Popa a parat execuţia jucătorului de la FCSB şi a explicat, după meci, cum a fost posibil acest fapt.

”Ca să fac un mic rezumat, noi cu ocaziile, ei cu golurile, cel puţin în prima repriză. Nu trebuia să ratăm acele ocazii, după a venit golul celor de la FCSB după o execuţie nereuşită a lui Tavi Popescu.

(n.r. cum ai reuşit să aperi penalty-ul lui Băluţă) A fost inspiraţia de moment, pot să zic că m-a ajutat terenul, era foarte rău în partea stângă.

El (n.r. Băluţă) a vrut să dea mai mult la siguranţă. Execuţia lui a fost puţin mai modestă pentru el. Acolo era terenul mai rău, era nămol.

Poate o victorie ne-ar băga înapoi în cursa pentru play-off. Noi ajungem în faţa porţii, dar ne lipseşte puţină şansă.

E foarte greu când îţi creezi ocazii şi ajungi acolo şi este frustrant când ratezi. Au fost două faze fixe în care ei ne-au taxat”, a declarat Popa, după meci.

Afla mai multe despre: robert popauta aradsuperliga