Bayern Munchen se califică în finala Campionatului Mondial al Cluburilor după 2-0 cu Al Ahy

Fotbal

Bayern nu a avut emoţii în partida jucată la Qatar. În minutul 17, Lewandowski a deschis scorul, iar pe final de meci tot acesta a închis tabela cu o reuşită în minutul 86.

Campioana Germaniei s-a impus cu 2-0 în semifinala Campionatului Mondial al Cluburilor după dubla reuştită de polonezul Robert Lewandowski.

Bayern nu a avut emoţii în partida jucată la Qatar. În minutul 17, Lewandowski a deschis scorul, iar pe final de meci tot acesta a închis tabela cu o reuşită în minutul 86. Polonezul are 28 de goluri în 26 de meciuri pentru Bayern în acest sezon. În finală, Bayern o va întâlni pe UNAL Tigers. Formaţia mexicană a trecut în semifinale de sud americanii de la Palmeiras, scor 1-0. Palmeiras este câştigătoarea recentă a Copei Libertadores.

Bayern Munchen a mai câştigat în 2013 Campionatul Mondial al Cluburilor după o finală cu Raja Casablanca din Maroc. De anul viitor, competiţia va fi complet schimbată şi vor participa 24 de formaţii. Real Madrid este formaţia care a câştigat de cele mai multe ori trofeul, de 4 ori.