BREAKING NEWS | Sorana, ce revenire! Cîrstea a produs surpriza şi a eliminat-o pe Konta, deşi pierduse primul set

Tenis

Sorana Cîrstea (nr 77 WTA) a trecut în trei seturi de Johanna Konta la US Open şi s-a calificat în turul trei

Românca a pierdut primul set la doi, după ce britanica a început foarte bine şi a lovit mai puternic din spatele terenului. Setul doi în schimb a fost mult mai echilibrat.

Cîrstea şi-a revenit şi a dus meciul spre tie-break, un tie-break pe care l-a câştigat la 5.

A urmat setul trei, setul decisiv. Sorana a câştigat pe serviciul adversari în game-ul trei, dar şi-a pierdut imediat şansa de desprindere. La scorul de 3-3, după un schimb lung de mingi, Cîrstea a făcut break-ul şi s-a distanţat ulterior la 5-3. La final, Sorana s-a impus cu scorul de 6-4 în decisiv şi a accest în turul următor, deşi pornea cu şansa a doua în faţa mai experimentatei Konta (nr 13 WTA).

Per total, Cîrstea a avut un procentaj mai bun la primul serviciu şi un retur excelent pe al doilea serviciu al adversarei.

Românca s-a impus cu scorul de 2-6, 7-6 (5), 6-4, în două ore şi 49 de minute.

Adversara sa din runda următoare va fi sportiva cehă Karolina Muchova, numărul 26 mondial şi cap de serie 20.