Britanicul Dan Evans a câştigat cel mai lung meci din istoria US Open. Confruntarea cu Haceanov a durat 5 ore şi 35 de minute

Tenis

Britanicul Dan Evans, locul 184 mondial, a câştigat marţi cel mai lung meci din istoria turneului US Open, trecând în primul tur de rusul Karen Haceanov, locul 22 mondial şi cap de serie 23. El s-a impus în cinci seturi, scor 6-7 (6), 7-6 (2), 7-6 (4), 4-6, 6-4 în 5 ore şi 35 de minute.

Pe reţeaua de socializare X, ATP l-a felicitat pe britanicul în vârstă de 34 de ani pentru victoria sa "în cel mai lung meci din istoria US Open".Evans a fost condus cu 0-4 în ultimul set, înainte de a-l învinge pe Haceanov, în ciuda crampelor.

„A fost o luptă lungă, lungă. Cred că am jucat destul de bine în cea mai mare parte a meciului. Evident, am avut probleme fizice, dar şi el a avut”, a declarat Evans după victoria sa. „A fost un caz de cine putea rezista mai mult la sfârşit”.

Precedentul record de la US Open data din 1992, când suedezul Stefan Edberg l-a învins în semifinale pe americanul Michael Chang în 5 ore şi 26 de minute.

Afla mai multe despre: tenisus openrecord