Care este starea lui Barnabas Varga, atacantul Ungariei scos de pe teren cu targa la meciul cu Scoţia | VIDEO

EURO

Atacantul maghiar Barnabas Varga (29 de ani) a fost scos de pe teren cu targa la meciul cu Scoţia, dar, din fericire, este în afara oricărui pericol.

Barnabas Varga nu va mai juca la EURO 2024, dar este ”în afara pericolului”

Atacantul maghiar Barnabas Varga, care a fost scos pe targă la meciul Scoţia - Ungaria, de la EURO 2024, după o ciocnire cu portarul scoţian Angus Gunn, se află în afara oricărui pericol.

Selecţionerul Ungariei, Marco Rossi, a vorbit despre situaţia jucătorului său.

"Barnabas era inconştient, coechipierii săi erau îngrijoraţi pentru el, iar medicii au întârziat să vină, probabil pentru că nu şi-au dat seama de starea lui.

Acum el este în afara pericolului. Are o fractură aici (n.r. planşeul orbital stâng). Va fi operat şi nu va mai putea juca cu noi la Euro", a declarat Rossi.

Şi Roland Sallai, ales omul meciului, a vorbit despre coechipierul său: "A fost un moment teribil într-un meci ca acesta. El este bine acum. Trebuie să facă o operaţie minoră, dar starea lui este stabilă.

Îi ţinem pumnii şi sperăm să revină în curând. După acest incident, am luptat pentru el, am vrut să câştigăm pentru el şi am reuşit. Îi dedicăm această victorie".

După ce Kevin Csoboth a marcat pentru Ungaria, Szoboszlai i-a dat tricoul lui Varga pentru a sărbători.

În minutul 69 al meciului, în careul Scoţiei, atacantul Barnabas Varga şi-a pierdut cunoştinţa, el primind îngrijiri medicale de urgenţă şi fiind scos de pe teren pe targă. Jocul a fost întrerupt mai multe minute.

Ungaria încă mai speră la calificare după victoria, scor 1-0, cu Scoţia, în grupa A., fiind pe locul trei şi nevoită să aştepte celelalte rezultate din grupe.

Afla mai multe despre: ungariaeuro 2024barnabas varga