Ce explicaţie a dat Toni Petrea pentru înlocuirea lui Florin Tănase. Căpitanul fusese ameninţat de Gigi Becali. "Jucătorii să ştie când schimbăm ceva din mers"

Antrenorul FCSB, Toni Petrea, a oferit primele explicaţii după meciul câştigat cu Dinamo scor 3-0. El a anunţat motivul înlocuirii lui Florin Tănase la pauză şi a comentat şi posibila plecare a lui Mihai Pintilii la echipa naţională.

Toni Petrea, după Dinamo - FCSB 0-3

Antrenorul lui FCSB e mulţumit de victoria obţinută cu Dinamo, scor 3-0, care a redus, pentru moment, diferenţa de puncte faţă de liderul CFR Cluj.

Toni Petrea a fost chestionat în privinţa lui Florin Tănase, jucător schimbat la pauză şi ameninţat de Gigi Becali că va fi scos de pe teren dacă va juca slab, în urma meciului cu CFR Cluj. Căpitanul FCSB e suspendat pentru următorul meci din Liga 1, cu U Craiova 1948.

"A fost un joc cu ambiţie, cu dăruire pe teren. Îi felicit pe cei de la Dinamo că s-au ţinut bine. Noi ţinem aproape de primul loc, de lider. Intervine şi relaxarea după primul gol, după care beneficiezi şi de om în plus. Trebuia să pasăm mai mult, să-i obosim. Am intrat într-un joc de uzură, care nu ne-a avantajat. Important e că am câştigat confortabil.

Deja mă gândesc la variante de înlocuire pentru etapa următoare după suspendarea lui Tănase. De asta l-am şi schimbat. Pregătim diverse situaţii, jucătorii trebuie să ştie ce să facă atunci când schimbăm ceva din mers. Riscam să primim al doilea cartonaş galben la Tănase, de asta l-am schimbat. Aveam şi avantaj şi totul era ok.

Octavian Popescu a mai avut execuţii, a mai avut două situaţii bune în prima repriză. Mă bucur că are evoluţii bune, e bine pentru el şi pentru noi. Programul nu aş spune că e accesibil. Niciun meci nu e uşor. Fiecare echipă are obiectivele ei. Vor fi partide dificile cu echipe din partea a doua a clasamentului.

Am vorbit cu Pintilii, dar va fi decizia lui. Nu-i pot spune ce să facă. Mă înţeleg foartte bine cu el, am lucrat şi în primul mandat cu el, ne înţelegen din priviri", a declarat Toni Petrea la finalul meciului din "Ştefan cel Mare".

VIDEO | Dinamo - FCSB 0-3, în Liga 1

FCSB a învins, duminică seară, în deplasare, cu scorul de 3-0 (1-0), echipa Dinamo, într-un meci din etapa a XXIII-a a Ligii 1, în care gazdele au jucat în inferioritate numerică din minutul 35.

FCSB ocupă locul doi în clasamentul Ligii 1, cu 51 de puncte, cu şapte mai puţine decât liderul CFR Cluj, care însă încă nu a jucat în etapa 23. Dinamo este pe penultima poziţie, 15, cu 12 puncte, cu unul mai mult decât ultima clasată, Academica Clinceni.

Afla mai multe despre: fcsbdinamotoni petrea