Cea mai mare problemă pentru naţionala României înainte de meciul cu Lituania, anunţată chiar de Mircea Lucescu: ”Va fi destul de dificil”

Echipa națională

Mircea Lucescu a subliniat care ar putea fi principala problemă pentru România la partida cu Lituania din Nations League.

România s-a impus fără nicio problemă la Larnaca în faţa Ciprului, scor 3-0, într-o partidă în care soarta învingătoarei era stabilită încă de la pauza meciului.

Dennis Man, Răzvan Marin şi Radu Drăguşin au stabilit scorul final încă din minutul 36, într-o primă repriză în care ciprioţii nu au contat.

În actul secund, tricolorii au luat piciorul de pe pedala de acceleraţie, iar România nu a mai marcat până la final.

Mircea Lucescu, îngrijorat de diferenţa de temperatură dintre Cipru şi Lituania

După meciul de la Larnaca, Mircea Lucescu s-a declarat îngrijorat de faptul că elevii săi vor fi nevoiţi să înfrunte Lituania pe nişte temperaturi scăzute, după ce meciul din Cipru s-a disputat pe o temperatură de 30 de grade.

În opinia lui Lucescu, naţionala Lituaniei este avantajată de acest aspect, având în vedere că vor rămâne la ei în ţară, după ce ieri au întâlnit-o pe Kosovo, la Kaunas, pe acelaşi stadion unde va juca şi România marţi.

”Cu Lituania trebuie să câştigăm. Trecem de la 30 de grade la 6 grade şi va fi destul de dificil, ei sunt acasă, se pot recupera. Facem şi deplasarea foarte lungă. E un meci pe care trebuie să îl câştigăm. Poate fi un meci decisiv„, a declarat Mircea Lucescu, pentru AS.ro.

• Conform meteorologilor, vor fi doar şapte grade la startul partidei dintre Lituania şi România de marţi.

Afla mai multe despre: echipa naţionalănations leagueromânialituamoa