Chelsea câştigă primul duel cu Liverpool! Echipa lui Klopp, la prima înfrângere stagională. Revanşa este peste două zile

Chelsea a eliminat-o pe Liverpool din Cupa Ligii Angliei, după ce a câştigat chiar pe Anfield cu 2-1. Deşi a fost condusă, echipa lui Sarri a revenit şi a marcat două goluri în ultimul sfert de oră al partidei.

Chelsea i-a produs prima înfrângere lui Liverpool în actualul sezon. După şapte victorii la rând în campionat şi Liga Campionilor, cormoranii au fost scoşi din lupta pentru trofeul Cupei Ligii. Fără mai mulţi titulari în primul 11, echipa lui Klopp putea câştiga totuşi după ce Sturridge a deschis scorul în minutul 58.

Nu a fost de ajuns pentru victorie. Londonezii au întors rezultatul pe final de meci. Emerson şi Hazard au înscris golurile unei victorii cu 2-1 pentru oaspeţi. Dar cei de la Chelsea nu au timp de petrecere după acest succes. Îi aşteaptă revanşa de pe Stamford Bridge. Cele două rivale la titlu în Premier League se vor reîntâlni chiar sămbătă, în etapa a 7-a a campionatului.

Şi alte două echipe londoneze au ajuns în faza următoare a competiţiei. Pentru Tottenham a fost însă mai greu. Spurs au câştigat abia la loviturile de departajare întâlnirea cu revelaţia începutului de sezon, Watford. Meciul a ajuns la loteria penaltyurilor, după un final nebun în primele 90 de minute. Watford a condus cu 1-0 până în minutul 81 când a rămas în inferioritate numerică. Iar gazdele au profitat. Delle Alli şi Lamela au marcat în interval de patru minute însă adversarii au egalat cu noroc în penultimul minut de joc. Tottenham s-a impus în cele din urmă la loviturile de departajare şi a  ajuns în optimi.

Acolo unde va fi şi Arsenal. Tunarii au avut o misiune mai facilă în faţa divizionarei secunde, Brentford. Au câştigat cu 3-1 cu o dublă a lui Wellbeck şi o reuşită a lui Lacazette.

Afla mai multe despre: liverpoolchelseaklopparsenaltottenhamcupa ligii