Constantin Gâlcă a pierdut în etapa inaugurală din Danemarca. Meci cu şase goluri pentru Vejle

Fotbal

Vejle, formaţia antrenată de Constantin Gâlcă a pierdut pe terenul lui Aarhus, în prima rundă din Superliga daneză.

Mortensen şi Tingager au marcat primele goluri ale partidei în prima repriză. Gazdele s-au desprins la 3-0 după golul marcat în minutul 58 de Thorsteinsson.

În minutul 71, Dwamena a redus din handicap şi a reuşit primul gol al lui Vejle în noua stagiune. Nou-promovata s-a apropiat la un singur gol după ce Ojala a marcat cu şase minute înainte de final, dar în prelungiri, Aarhus a mai înscris o dată prin Hvidt.

În etapa viitoare, Vejle va juca pe teren propriu cu Sonderjyske, care în prima etapă a câştigat cu 2-0 pe teren propriu. Liderul Superligii este Randers, în timp ce FC Copenhaga a pierdut la Odense, 2-3.

Afla mai multe despre: gâlcă