Cum se poate măsura aşa ceva?! Diferenţa incredibilă la care David Popovici a câştigat aurul olimpic în faţa locului secund, Matt Richards

Sporturi

David Popovici a reuşit să cucerească medalia de aur la proba de 200 de metri liber, într-o manieră cu adevărat dramatică. De doar două sutimi de secundă a fost diferenţa între aur şi argint, la proba câştigată de sportivul român.

David Popovici e primul campion olimpic bărbat din istoria înotului românesc. David a reuşit sa atingă plăcuţa de la sosire la 200 m liber în 1:44.72, cu doar două sutimi de secundă mai repede decât Matthew Richards (Marea Britanie) şi cu şapte sutimi de secundă înaintea lui Luke Hobson (SUA).

Popovici a avut parte de o revenire de zile mari împotriva rivalului său din Marea Britanie. Richards a condus o parte considerabilă a întrecerii, dar David a reuşit să vină din urmă şi să-l învingă pe sportivul născut în Worcester.

Popovici a cucerit prima medalie a României de la această ediţie a Jocurilor Olimpice. În urmă cu trei ani, la Tokyo, Popovici a ratat podium-ul probei de 200 de metri liber şi a încheiat pe locul patru. De atunci, sportivul român a reuşit să câştige mai multe medalii de aur la Campionatele Mondiale şi Europene de înot, inclusiv două medalii de aur la Campionatele Europene de la Belgrad, care s-au desfăşurat în luna iunie a acestui an.

David Popovici, rezultat mai bun în semifinala probei de 200 de metri liber

În semifinale, Popovici a parcurs cei 200 de metri într-un minut, 44 de secunde şi 53 de sutimi, cu 19 sutimi mai rapid faţă de rezultatul obţinut în finală şi cel mai bun rezultat al acelei semifinale.

Richards a înregistrat un rezultat mai slab faţă de rivalul său, Popovici, în prima semifinală: un minut, 45 de secunde şi 63 de sutimi.

Afla mai multe despre: david popovicidavid popovici aur olimpicdavid popovici jocurile olimpice