Dan Petrescu reclamă, după CFR - Neman Grodno 0-0: "Două faze de penalty! De ce lumea nu vrea VAR?!". Reacţia "Bursucului"

CFR Cluj

Dan Petrescu (56 de ani) a reacţionat la finalul meciului CFR Cluj - Neman Grodno 0-0, din manşa tur a turului secund din preliminariile Conference League. "Bursucul" a reclamat două penalty-uri pe care nu le-a primit echipa sa, în Gruia.

CFR Cluj a arătat modest cu Neman Grodno şi a remizat, 0-0, iar Dan Petrescu a făcut analiza, la cald, după partidă. "Bursucul" a vorbit despre meci şi despre evoluţia elevilor săi, care n-au reuşit să marcheze contra adversarilor din Belarus.

Reacţia lui Dan Petrescu după CFR Cluj - Neman Grodno 0-0

În plus, Dan Petrescu a reclamat lipsa VAR-ului din preliminariile Conference League, video-arbitraj care putea analiza fazele la care "Bursucul" a reclamat două penalty-uri. Petrescu a mai spus că, după meciul din Gruia, i-a "radiografiat" pe adversari şi acum îi cunoaşte.

"Echipele din spaţiul sovietic sunt foarte bine pregătite fizic. Au stat foarte bine în teren. Am avut mai multe ocazii în repriza a doua, am avut şi două faze de penalty. Ne-a lipsit VAR-ul, cred că jucam şi noi altfel. Nu ştiu de ce lumea nu vrea VAR.

Acum îi cunoaştem. E foarte importantă deplasarea în Ungaria, cei de la Grodno nu au meci. Va fi un meci foarte greu, e posibil să ajungem şi la prelungiri, penalty-uri. Au cedat puţin fizic în minutul 75. Au câştigat multe dueluri", a declarat Dan Petrescu, la Prima Sport.

CFR Cluj - Neman Grodno 0-0, în preliminariile Conference League

CFR Cluj a terminat la egalitate joi seara, pe teren propriu, scor 0-0, cu formaţia Neman Grodno, din Belarus, în manşa întâi a turului al doilea preliminar din Conference League.

Formaţia din Belarus a avut o ocazie bună pentru deschiderea scorului în minutul 20, la şutul lui Alykulov, respins de Răzvan Sava. După numai un minut, Tachtsidis a reluat spectaculos centrarea lui Kamara, dar a trimis pe lângă poarta adversă. Pe final de primă repriză, în minutul 45+1, Tachtsidis a centrat foarte bine în faţa porţii, dar Bîrligea nu a ajuns la minge şi a fost 0-0 la pauză. Tot Bîrligea a şutat pe lângă poartă în minutul 47, iar o semnalizare eronată a unuia din tuşieri, în minutul 71, i-a privat pe clujeni de un penalti. S-a încheiat 0-0 şi săptămâna viitoare clujenii evoluează în meciul retur, pe teren neutru.

CFR CLUJ: R. Sava - Mogoş, Boben, M. Ilie, Camora – Muhar (C. Păun 81), K. Keita, Tachtsidis – Deac (Nkololo 64), Bîrligea (P. Michael 64), M. Kamara (Korenica 46). ANTRENOR: Dan Petrescu

NEMAN: Bialou - An. Vasliyev (Kukharchik 83), Sadaunichy, Parkhomenko, Pantia – Yakimov (Evdokimov 64), Kozlov (Legchilin 90) - Karpovich, Zubovich (Krautsou 83), Alykulov – Gweth (Savitski 64). ANTRENOR: Igor Kovalevich

Cartonaşe galbene: Mogoş 87, C. Păun 90 / Gweth 36, Sadaunichy 62

Arbitri: Milos Gigovic – Marko Peric, Amir Kadic – Dragan Petrovic (toţi din Bosnia)

Afla mai multe despre: dan petrescucfr clujconference leaguereactieneman grodno