David Popovici, pregătit pentru marea finală. Românul visează din nou să scrie istorie: "Am dormit târziu, dar acum voi da totul"

David Popovici

David Popovici a declarat, marţi seară, după calificarea în finală la 100 metri, că a fost o cursă grea şi că aşteaptă acum finala din această seară.

"A fost o cursă tare. S-a înotat rapid. Toţi avem trac, uitaţi-vă la feţele noastre înainte de start. Se vede, se simte. Am avut o seară lungă, am adormit târziu, am luat cina după un control doping şi acum a fost greu. Dar miercuri voi da totul. Ce va fi, vom vedea!", a declarat David Popovici.

Înotătorul David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 de metri liber de la Jocurile Olimpice de la Paris cu al cincilea timp.

Popovici a ocupat locul doi în seria a doua, cu timpul de 47 de secunde şi 66 de sutimi.

Seria a fost câştigată de chinezul Zhanle Pan (47.21), care va intra cu primul timp în finală.

Finala este programată, miercuri, de la ora 23:39.

În vârstă de 19 ani (va împlini 20 de ani la 15 septembrie), David Popovici a câştigat deja o medalie de aur la actuala ediţia a JO, la 200 metri liber.

Afla mai multe despre: david popovici