Debut absolut în UEFA Champions League. Cine este Sergio Arribas, noul puşti minune de la Real Madrid

Real Madrid

Sergio Arribas Calvo are 19 ani şi şi-a făcut debutul în UEFA Champions League la Real Madrid în meciul cu Gladbach. Talentatul jucător crescut de ”Los Blancos” a intrat în teren în ultimul sfert de oră, la scorul de 2-0 pentru gruparea merengue.

Zinedine Zidane l-a inclus trimis în teren în meciul din Liga Campionilor cu Borussia Monchengladbach şi pe Sergio Arribas Calvo, un puşti de 19 ani, cotat la 500 de mii de euro.

Cine este Sergio Arribas Calvo, puştiul pe care Zidane l-a debutat în Liga Campionilor la Real Madrid

Sergio Arribas este probabil cel mai fericit madridista din ultimele zile. Puştiul de 19 ani a fost titular în urmă cu câteva zile în echipa lui Raul care a jucat împotriva celor de la Poblense. A marcat, apoi fericirea a continuat pentru noul puşti minune al madrilenilor

La câteva minute de la terminarea meciului, Arribas a primit vestea că a fost convocat la prima echipă pentru deplasarea de la Kiev. Pentru Arribas, debutul nu s-a produs contra lui Şahtior, dar Zidane a decis să-i dea minute bune în partida cu Gladbach. A intrat la scorul de 2-0, în minutul 75, şi l-a înlocuit pe Rodrygo.

Nu este prima dată când Sergio Arribas Calvo face parte din lotul Realului. Zidane l-a trimis în teren în acest sezon, în partida cu Real Sociedad, din campionat.

Născut în 2001 la Madrid, Arribas a crescut la Leganes, dar din 2016 a ajuns la Real Madrid. Este considerat un produs al clubului blanco şi poate evolua ca mijlocaş de bandă sau ca mijlocaş ofensiv.

Pentru Castilla, el a bifat 441 de minute şi a marcat un gol. Un mare talent al fotbalului spaniol, Sergio Arribas Calvo măsoară 1.71 m şi impresionează prin tehnică şi viteză.

Afla mai multe despre: sergio arribas