Declaraţiile lui Vătăjelu după ce a fost eliminat în Craiova - FCSB 2-0! "A şi exagerat puţin cu acel ţipăt, poate a rămas puţin şi fără aer!"

Universitatea Craiova a câştigat cu 2-0 împotriva lui FCSB, într-un meci al etapei a 4-a din play-off-ul Ligii 1.

Vătăjelu a oferit o pasă de gol în minutul 38 la golul lui Cicâldău. În minutul 54 al partidei, Octavian Popescu a luat pe cont propriu o acţiune în banda stângă. Tănărul jucător FCSB-ului a fost faultat de către Bogdan Vătăjelu, dar mingea a ajuns la căpitanul Tănase.

În primă fază, centralul István Kovács a lăsat jocul să continue, dar la câteva secunde, a revenit asupra decizie şi i-a acordat al doilea galben jucătorului de la Craiova. Vătăjelu a fost eliminat, după ce mai primise un cartonaş galben în minutul 34.

La finalul partidei, jucătorul Craiovei a declarat ca Octavian Popescu a exagerat cu acel ţipăt şi că arbitrul partidei are o atitudine ciudată faţă de jucători.

"Sunt foarte fericit pentru victorie. Mă bucur că băieţii au fost incredibili după eliminare. Vizavi de eliminarea mea, domnul Istvan a considerat aşa, însă...  eu l-am atins puţin cu mâna pe Octavian, a şi exagerat puţin cu acel ţipăt, poate a rămas puţin şi fără aer.

Mai mult mă gândesc la primul galben, din prima repriză. A fost vina mea. Nu l-am faultat, doar că am atins mingea şi s-a dus în spatele meu. Dacă se ducea către direcţia noastră de atac, sută la sută nu mai era galben.

Nu vreau să îl acuz pe domnul Istvan, dar ca să aveţi în vedere o fază... la faza la care am luat eu roşu, Tănase ia galben doar pentru simplul fapt că vorbeşte cu mine. Sincer, e ceva ciudat. Eu îl respect, este un arbitru care va fi la Campionatul European, care arbitrează în Liga Campionilor, în Europa.... însă mi se pare o atitudine puţin ciudată daţă de jucători", a spus fundaşul după meci.

Apărătorul Craiovei a spus că după meci a încercat să vorbească cu István Kovács, dar arbitrul nu l-a băgat în seamă.

"Eu am încercat să vorbesc şi după meci cu el, nici măcar nu m-a băgat în seamă. Toată lumea a pus presiune pe noi că nu am câştigat cu CFR sau cu FCSB în campionatul regulat şi aveam nevoie mare de victorie în seara asta.

Nu cred că am fost aşa niciodată, aşa de uniţi. Toată lumea a alergat, mai ales după minutul 55 când am ieşit eu din teren. Băieţii au fost incredibili, nici nu ştiu de unde mai aveau atâta vlagă să alerge.

Eu zic că suntem acolo. Avem două deplasări foarte grele. Mister ne spunea că nu îi e frică de jocul cu FCSB din seara asta, cât îi e frică de meciurile cu Clinceni şi cu Sepsi", a declarat apărătorul oltenilor

Vătăjelu a vorbit şi despre pasa de gol reuşită.

"Vă spun sincer că nu am vrut să dau acolo, am lovit prost mingea. Aveam altă idee pentru faza aia, trebuia să o dau în faţa porţii la Tudorie sau o centrare mai înaltă. Am lovit-o prost şi bine că a ieşit bine până la urmă", a spus Vătăjelu.

Afla mai multe despre: vătăjelu