Dică a dezvăluit ce l-a ”accidentat” pe Romario Benzar: ”A avut probleme la stomac. A stat la toaletă!” Ce spune despre victoria cu Botoşani

Superliga

FCSB s-a impus cu 3-1 la FC Botoşani şi Nicolae Dică spune că este mândru de atitudinea jucătorilor săi. Antrenorul FCSB-ului explică şi motivul pentru care l-a schimbat pe Benzar la pauză.

Nicolae Dică îşi felicită jucătorii pentru modul în care s-au prezentat la meciul cu FC Botoşani. Antrenorul FCSB-ului spune că această victorie pune presiune pe liderul CFR, care luni joacă împotriva Viitorului.

”Am făcut o primă repriză foarte bună, am avut o posesie bună, am reuşit să aducem multe mingi în faţa porţii, să ne creem multe ocazii de a marca. Din păcate, am marcat foarte puţin din ocaziile pe care le-am avut, cred că am avut şase, şapte ocazii foarte mari. Trebuia să marcăm cel puţin patru, cinci goluri în prima repriză şi aşa ne puteam face jocul mai uşor. În a doua repriză nu am mai făcut jocul pe care l-am practicat în prima repriză, de posesie, să avem mai multe ocazii. Am avut probleme şi pe faza defensivă.

Băieţii merită felicitaţi pentru că au avut din nou o atitudine bună, au fost cu gândul la acest joc, cu mare entuziasm au început jocul. Important e acum că punem puţină presiune şi pe cei de la CFR, suntem la egalitate de puncte cu ei”,
a declarat Nicolae Dică la microfonul Telekom Sport.

Antrenorul de 38 de ani a explicat şi motivul pentru care l-a schimbat la pauză pe Romario Benzar: ”Înainte de joc a avut nişte probleme la stomac, chiar a venit mai devreme de la încălzire, a stat la toaletă. A spus că trage de el să joace şi la pauză a cerut schimbarea, a spus că nu mai poate să continue”.

Aproape sigur, derby-ul cu CFR Cluj se va juca pe National Arena. Dică spune că a văzut doar în poze cum arată gazonul pe cel mai mare stadion din România: ”Nu am ajuns acolo, am primit doar nişte poze că ar arăta bine gazonul, sperăm să fie terenul bun acolo”.

Dică susţine că 2018 a fost un an greu pentru el: ”Nu a fost un bun pentru mine, nu am reuşit să câştigăm campionatul, nu am intrat în grupele Europa League sau Champions League. Vom vedea ce va fi la anul”.

Afla mai multe despre: nicolae dicafcsbliga 1fc botosani