EURO 2024 | Cehia - Turcia 1-2. Istvan Kovacs a făcut prăpăd! 15 galbene şi un cartonaş roşu acordate de centralul român. Turcii merg în optimi

EURO

Turcia s-a calificat în optimi şi va juca cu Austria, după victoria din meciul cu Cehia, scor 2-1.

Cehia - Turcia 1-2 (Soucek 66/ Turcia 51, Tosun 90+4)

• Cehia: Stanek - Holes, Hranac, Krejci - Coufal, Soucek, Provod, Doudera - Barak, Hlozek - Chytil
  • Turcia: Bayindir - Muldur, Demiral, Ayhan, Kadioglu - Yuksek, Calhanoglu - Akturkoglu, Guler, Yildiz - Yilmaz

Min 90+5. Meciul s-a terminat, scor 1-2.

Min 90+4. GOOOOOOOOOOOOOL TURCIA! Cenk Tosun asigură liniştea în tabăra selecţionatei pregătie de Vincenzo Montella.

Min 66. GOOOOOOOOOOOOOOOL CEHIA! Thomas Soucek profită de gafa lui Gunok şi restabileşte egalitatea. Turcii au cerut fault la portar, însă golul rămâne pe tabelă.

Min 51. GOOOOOOOOOOOOOOOL TURCIA! Hakan Calhanogul deschide scorul cu un şut superb.

Min 20. Cartonaş roşu pentru Cehia! Antonin Barak vede al doilea galben şi este eliminat de Istvan Kovacs.

Min 1. A început meciul!

Turcii sunt pe locul doi în clasamentul grupei F după două etape disputate. Cu o victorie împotriva Georgiei într-un meci spectaculos în debutul georgienilor la un turneu final de Campionat European, Turcia a obţinut trei puncte cruciale pentru calificarea în optimi. Cehia a pierdut milimetric un punct din partida disputată în prima etapă, împotriva Portugaliei. Lusitanii au reuşit să obţină cele trei puncte în prelungirile partidei.

În etapa a 2-a, selecţionata lui Ivan Hasek a încasat un gol din partea Georgiei, la ultima fază a primei reprize. Schick a reuşit egalarea, dar jucătorii lui Willy Sagnol s-au apărat eroic şi au reuşit să obţină primul punct şi să se menţină în lupta pentru calificarea în optimi.

Turcia a suferit un eşec clar în faţa Portugaliei, care a reuşit să-şi recapete adevărata eficienţă pe plan ofensiv, faţă de partida cu Cehia.

Afla mai multe despre: euro 2024eurocehiaturcia