EXCLUSIV | Ce dialog a avut Lucescu jr. cu arbitrul, după ce Benfica a primit un penalty controversat: ”Nici nu mai are rost să vorbim”

PAOK a reuşit un rezultat important la Benfica, scor 1-1, în prima manşă a play-off-ului Ligii Campionilor. Răzvan Lucescu spune că Benfica a deschis scorul dintr-un penalty care n-a fost, iar arbitrul i-a oferit două variante diferite despre felul în care a judecat faza.

PAOK Salonic a făcut încă un pas important înspre grupele Ligii Campionilor, după o nouă confruntare foarte dificilă. Vicecampioana Greciei a reuşit să plece de la Lisabona cu un 1-1 care dă mari speranţe pentru returul de la Salonic. Răzvan Lucescu spune că este bucuros de felul în care jucătorii săi reacţionează în astfel de partide:

”A fost un meci foarte dur, am întâlnit o echipă foarte bună, agresivă, care are multă mişcare în teren. Discutam cu managerul meu, cu toate că am jucat în faţa unei echipe foarte bune, n-am pierdut. Şi nu numai că n-am pierdut, OK, au avut 4-5 ocazii mari, dar şi noi am avut ocaziile noaste şi, după ce am reechilibrat jocul, chiar am putut pe final să câştigăm. Asta ne face să fim mândri. Aşa cum am jucat până acum, plecând cu ideea de a ne bate la fiecare meci, de a câştiga totul pe teren, de a ne agăţa de şansa noastră, aşa vom face şi la meciul retur. Am ieşit cu fruntea sus dintr-o confruntare dificilă”, a declarat Răzvan Lucescu pentru Telekom Sport.

Antrenorul lui PAOK Salonic a vorbit şi despre faza din care Benfica a deschis scorul, chiar înainte de pauză. În drumul spre vestiare, Lucescu spune că arbitrul i-a transmis că a fost penalty, deoarece a fost o împingere în careu. După ce a văzut reluările, arbitrul a venit cu o altă variantă:

”Suntem în acest moment. Plecăm la Salonic cu un uşor avantaj. Nici nu mai cred că mai este cazul să vorbim despre asta, nu a fost niciun 11 metri. Îmi pare rău, că am vorbit cu antrenorul la pauză şi mi-a zis că l-a împins. După aia, mi-a zis că a revăzut faza şi a fost contact la picioare. O altă echipă cred că ar fi cedat. Noi n-am cedat. Ne-am creeat două ocazii foarte mari din care am fi putut marca. Puteam să marcăm şi chiar să câştigăm jocul. Avem încredere totală. Cu Spartak Moscova... după 15 minute, aveau 2-0 (n.r. PAOK a întors şi a câştigat cu 3-2). O altă echipă ar fi cedat şi ar fi pierdut meciul”, a mai spus Lucescu jr.

Afla mai multe despre: razvan lucescupaok salonicbenficachampions league