Explicaţiile lui Charalambous pentru cele trei schimbări făcute la pauză: "Am ajutat echipa, s-a văzut clar"

FCSB a pierdut meciul cu Rapid, scor 0-1, şi a rămas la cinci puncte în spatele liderului Farul Constanţa. La pauza partidei, Elias Charalambous a surprins şi a făcut trei schimbări: Omrani, Cordea şi Cristea au fost trimişi în teren în locul lui Compagno, Dawa şi Edjouma.

"În prima repriză, nu am făcut lucurile aşa cum pregătisem la antrenamente, nu am ţinut de minge aşa cum ar fi trebuit, însă în a doua repriză ne-am revenit. Am avut 7-8 ocazii clare de gol, cum n-am avut în celelalte meciuri, dar aşa este fotbalul.

Atitudinea jucătorilor din repriza secundă a fost chiar foarte bună, dar nu a fost de ajuns nici măcar pentru un punct. Cred că era mai echitabil un egal. Mergem mai departe, vedem acum ce ne aşteaptă cu Craiova. Nu vreau să vorbesc despre arbitraj, însă, din ce am văzut de la marginea terenului, au fost două intrări dure.

VAR-ul nici nu a fost verificat, aştept să văd reluările. Vă întreb şi pe voi, ce părere aveţi? Mie mi s-au părut intrări foarte dure, aşa am văzut.

Schimbările au ajutat echipa, asta s-a văzut clar. Am luat decizia de a-l schimba pe Compagno, iar Dawa a spus că era puţin obosit, dar era şi o problemă cu cartonaşul galben, am vrut să-l protejăm. Eu cred că jucătorii care au intrat chiar au făcut o treabă bună, s-a văzut asta în teren" , a declarat Elias Charalambous.

Rapid - FCSB 1-0

Rapid a învins-o, duminică, pe teren propriu, scor 1-0, pe FCSB, în ultimul meci al etapei a cincea din play-off-ul Superligii.

FCSB rămâne pe locul al treilea în clasament, cu 37 de puncte, în timp ce Rapid este pe 5, cu 31 de puncte.

• RAPID: H. Moldovan - Onea, Săpunaru, D. Grigore, Junior Morais (Florin Ştefan 77) - Al. Albu, Kait, Al. Ioniţă II (Emmers 65) – Sefer (Pănoiu 90), Dugandzic, Funsho Bamgboye. ANTRENOR:  Adrian Mutu
  • FCSB: Târnovanu - Sorescu, Dawa (I. Cristea 46), Tamm, Radunovic – Edjouma (Omrani 46), Şut (Miculescu 85), Olaru - Oct. Popescu, Compagno (Cordea 46), Fl. Coman. ANTRENOR: Elias Charalambous