FABULOS | Simona Halep este noul lider mondial. Prima reacţie după victoria la pas cu Ostapenko. Şi-a aflat adversara din finală!

Tenis

UPDATE | Simona Halep şi-a aflat adversara din finala de la Beijing. Astfel, sportiva noastră se va duela cu franţuzoaica Garcia (15 WTA), care a trecut în două seturi de Petra Kvitova, 6-3, 7-5. Halep şi Garcia s-au mai de două ori, de fiecare dată impunându-se jucătoarea română.

Începând de luni, Simona Halep va urca pe primul loc în clasamentul WTA. Românca a învins-o pe Jelena Ostapenko în semifinale, scor 6-2, 6-4, şi va deveni prima româncă lider mondial din istorie. Pe tabloul masculin, Ilie Năstase a ocupat prima poziţie în clasamentul ATP între 23 august 1973 şi 2 iunie 1974.

UPDATE.  ”Este prima oară când plâng pe teren”

O poză cât 1000 de cuvinte! BRAVO SIMONA!!!

Posted by Telekom Sport Romania on Saturday, October 7, 2017

UPDATE | Mesajul postat pe contul de Twitter al WTA:

UPDATE PRIMA REACŢIE | "Sunt bucuroasă, aşteptam de mult timp acest moment. Este un vis împlinit, le mulţumesc membrilor familiei mele, dar trebuie să mă gândesc că nimic nu este încheiat. Mâine mă aşteaptă o finală pe care vreau să o câştig" ,a declarat Simona Halep la finalul meciului cu Ostapenko.

Halep a început perfect revanşa cu Ostapenko, cu break încă din primul game. Apoi, fiecare jucătoare şi-a făcut serviciul, până la 4-2, când Simona s-a desprins decisiv după un game de 11 minute, iar imediat după a închis setul la 2.

Actul secund a fost mai echilibrat. Cu break Ostapenko şi imediat rebreak Halep, cele două au mers cap la cap până la 4 egal. Atunci s-a ambiţionat Simona, a forţat şi a câştigat un punct uriaş pe serviciul adversarei. Apoi, a închis meciul cu un game alb, 6-4.

Organizatorii China Open i-au făcut o surpriză după meci, oferindu-i un "1" din trandafiri, într-o frumoasă festivitate.

Halep va evolua, duminică, în finala China Open, împotriva Petrei Kvitova din Cehia sau a Carolinei Garcia din Franţa.

Calificarea în finală este recompensată cu 636.300 de dolari şi cu 650 de puncte WTA. Câştigătoarea va primi 1,27 milioane de dolari şi 1.000 de puncte WTA. În acest moment, românca are 40 de puncte în plus faţă de fostul lider WTA, spaniola Garbine Muguruza.

DESFĂŞURAREA PARTIDEI:

Jelena Ostapenko - Simona Halep 2-6 / 4-6

GAME, SET & MECI >> Simona Halep închide meciul cu un game alb, iar de luni va deveni noul lider mondial

BREAK >> Simona Halep face break-ul şi va servi pentru LOCUL 1 WTA

GAME >> Halep ţine aproape şi egalează, 4-4

GAME >> Letona confirmă perioada bună pe care o traversează cu un game pe propriul serviciu

BREAK >> Din păcate, Ostapenko face rebreak-ul şi revine în joc: 3-3

BREAK >> Simona Halep face break-ul şi duce scorul la 3-2

GAME >> Set mult mai echilibrat între cele două. Simona Halep egalează la 2

GAME >> Game rapid pentru Jelena Ostapeno. Letona conduce cu 2-1

GAME >> Halep egalează în setul al doilea

GAME >> Ostapenko începe bine, de această dată, setul şi face primul game al părţii secunde

PRIMUL SET:

GAME >> Game alb pentru Simona Halep, care închide primul set după 40 de minute

BREAK >> Deşi a salvat patru mingi de brek, Ostpenko rămâne fără recţie, iar Halep duce scorul la 5-2

GAME >> Simona Halep salvează o minge de break şi îşi face serviciul cu mari emoţii: 4-2

GAME >> Letona ţine aproape şi începe să revină în meci, după startul slab

GAME >> Cu ceva emoţii, Simona îşi face serviciul şi duce scorul la 3-1

GAME >> Ostapenko ia primul game din această partidă

GAME >> Halep îşi face serviciul fără probleme şi se desprinde în primul set

BREAK >> Simona Halep începe perfect meciul şi face break-ul la zero

Jucătoarele au ieşit la încălzire:

UPDATE | Meciul dintre Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, şi letona Jelena Ostapenko, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 9, se va disputa, sâmbătă, nu înainte de ora 09.30, în semifinalele China Open.

Înianitea acestei partide, pe arena centrală, de la ora 07.30, se va disputa un meci de dublu feminin.

Simona Halep şi Jelena Ostapenko se vor întâlni a doua oară în cariera lor, după ce letona a învins-o pe jucătoarea română în final turneului de la Roland Garros, în acest an, scor 4-6, 6-4, 6-3.

FINAL | SORANA CÎRSTEA - JELENA OSTAPENKO 4-6, 4-6

11:56 - Ostapenko face game, set şi meci!

11:52 - Sorana îşi câştigă serviciul la 0, dar Ostapenko va servi pentru victorie

11:50 - Ostapenko se apropie de victorie. Conduce cu 5-3

11:43 - REBREAK OSTAPENKO! E 4-3 petru letonă, care urmează la serviciu

11:37 - BREAK SORANA! Cîrstea îi ”fură” serviciul lui Ostapenko şi face 3-3

11:29 - Ostapenko are 3-2 şi va servi

11:13 - Început bun pentru Sorana. 1-0, în setul secund

11:09 - SET Ostapenko! Sportiva din Letonia câştigă primul set cu 6-4

11:04 - Sorana joacă bine şi mai recuperează un game! Totuşi, Ostapenko va servi din nou pentru set, scor 5-4.

11:02 - BREAK SORANA! Cîrstea se impune pe serviciul adversarei.

10:57 - Sorana cedează un nou game. E 5-2 şi Ostapenko va servi pentru set

10:50 - Ostapenko conduce cu 4-1 şi are serviciul. Un prim set slab pentru Sorana

10:35 - Din păcate, Sorana îşi pierde serviciul. Ostapenko face break. 0-1

10:32 - Urmează să înceapă meciul dintre Sorana Cîrstea şi Jelena Ostapenko. Jucătoarea noastră va servi prima.

SIMONA HALEP - DARIA KASATKINA 6-2, 6-1

08:48 - Kasatkina cedează şi comite greşeli în lanţ. GAME, SET, MECI, SIMONA HALEP!

08:46 - Un singur game o mai desparte pe sportiva noastră de semifinalele de la Beijing

08:38 - La fel ca-n primul set, Simona se distanţează la 4-1 cu două break-uri avantaj

08:34 - Încă un pas important făcut de Simona spre câştigarea meciului

08:30 - Lucrurile revin la normal şi Halep face break-ul

08:27 - Kasatkina îşi creşte ritmul de joc, iar Simona se impune cu emoţii pe propriul serviciu

08:21 - Rusoaica reuşeşte să conducă pentru prima dată în acest meci, cel puţin într-un set

08:14 - Set Halep în 35 de minute!

08:08 - Break alb pentru sportiva noastră! Va servi pentru câştigarea primului set

08:04 - Deşi a avut o bună şansă de a mai lua un game, Halep se vede învinsă de Daria

07:59 - Se face 4-1 cu două break-uri avantaj pentru Simona! Se văd deja semifinalele?

07:55 - Halep se impune pentru prima dată în acest meci şi pe propriul serviciu

07:51 - Un început de meci extrem de echilibrat. Simona câştigă din nou pe serviciul rusoaicei

07:48 - Din păcate, Kaşatkina răspunde cu un re-break

07:44 - Start ideal de meci pentru Simona, care reuşeşte break-ul!

07:39 - A început partida! Baftă, Simona!

07:36 - Rusoaica va servi prima

Ora 07:30 - Partida va începe în scurt timp

-----------------------------------------

Simona Halep şi-a aflat adversara din sferturile de finală ale turneului de la Beijing. Sportiva noastră va evolua cu Daria Kasatkina, cea care a învins-o în primul tur de la Wuhan

Daria Kasatkina a trecut în două seturi de Agnieszka Radwanska, scor 4-6, 7-5, 6-2, şi va da peste Simona Halep în sferturile turneului de la Beijing.

Halep şi Kasatkina s-au întâlnit şi la Wuhan, acolo unde sportiva de pe locul 34 WTA a avut câştig de cauză. În timpul meciului, enervată la maximum de unele lovituri, Halep a explodat: ”Stai în teren, proasta naibii”, a strigat atunci românca.

Simona Halep şi Daria Kasatkina s-au mai întâlnit de trei ori în circuitul WTA, ultima dată chiar săptămâna trecută în turul 2 al turneului de la Wuhan. Atunci, rusoaica s-a impus clar, în două seturi, scor 6-2, 6-1, după un meci foarte slab făcut de constănţeancă.

Celelalte două confruntări (Roland Garros 2017 şi Miami 2016) au fost câştigate de Halep în minim de seturi.

"Am jucat împotriva Dariei Kasatkina (n.r. săptămâna trecută), aşa că poate e momentul unei revanşe, dar nu ştii niciodată. Este un adversar dificil, loveşte diferit şi luptă până la final. Trebuie să mă uit la ce am făcut la Wuhan, ce nu am făcut şi să încerc să joc mai bine", declara Simona Halep pentru site-ul WTA.

Afla mai multe despre: simona halepsorana cirsteabeijingwta