Florin Tănase, despre perioada în care a fost infectat cu COVID-19: "De uitat cât mai repede! Mulţumesc lui Dumnezeu că sunt sănătos"

Florin Tănase (25 de ani), căpitanul FCSB, a revenit un pic forţat pe teren, după ce s-a vindecat de COVID-19, dar meciul cu Poli Iaşi (2-5) nu a fost unul de bun augur, chiar dacă a marcat. FCSB a pierdut drastic şi, la flash-interviu, Tănase a povestit prin ce a trecut cât a fost infectat cu Coronavirus.

Tănase a spus că el şi colegii săi au luat goluri pe greşeli personale, iar adversarul a prins curaj. Mijlocaşul FCSB a povestit detaliat ce a simţit cât a avut virusul COVID-19 în organism.

"Destul de grea, vă daţi seama, după atâtea zile de pauză. Este începutul, uşor, uşor o să ne revenim. Am început bine jocul, din păcate, după, nu ştiu ce s-a întâmplat, am luat nişte goluri pe nişte greşeli, iar adversarul a prins încredere. Am încercat să revenim, din păcate nu am reuşit. (n.r. - Cum a fost acea perioadă?) De uitat cât mai repede. Să te simţi în putere şi dintr-o dată să fii în partea cealaltă...dar îi mulţumesc lui Dumnezeu că am revenit, sunt sănătos şi asta e cel mai important.

Unii se simt bine, unii mai puţin bine. Cert este că nimeni nu ştie cu adevărat totul despre acest virus. (n.r. - Când vă reveniţi la capacitate maximă?) Sperăm cât mai curând. Îi aşteptăm şi pe ceilalţi alături de noi, pentru că avem mare nevoie. Cu siguranţă după pauza, când va juca naţionala, vom fi mult mai bine. Normal că te scoate din ritm, când stai 12 zile la pat e greu, dar uşor, uşor revenim. Important este că suntem sănătoşi"
, a spus Florin Tănase, la Telekom Sport.

Poli Iaşi - FCSB 5-2, în Liga 1

FCSB a fost învinsă, duminică, în deplasare, cu scorul de 5-2, de echipa Poli Iaşi, în etapa a cincea a Ligii I.

Pentru Poli Iaşi au marcat Andrei Cristea '8, '22, '53, Passaglia '19 şi Calcan '71, în timp ce pentru FCSB au punctat Istrate '6 şi Tănase '60 (penalti).

Din minutul 79, FCSB a evoluat cu un jucător mai puţin, după eliminarea lui Darius Olaru.

Poli Iaşi: Axinte - Onea, Mihalache, Baxevanos, Buşu - Vanzo (F.Cristea '88), Breeveld (De Iriondo '53), Passaglia (Acka '88) - Soares, A. Cristea (Zajmovic '73), Calcan (Popadiuc '88). Antrenor: Daniel Pancu
FCSB: Straton - G. Enache, Cană (Miron '28), Soiledis, Panţîru - Simion, Perianu (Popescu '46), Şut (Tănase '28)- Ad. Petre (Olaru '29), Istrate (Buş '29), Octavian Popescu. Antrenor: Anton Petrea.

Afla mai multe despre: florin tanaseliga 1fcsb