Franţa - Belgia 1-0. Naţionala lui Mbappe se califică în sferturi graţie unui autogol. ”Les Blues” îşi poate lua revanşa în faţa Portugaliei

Kylian Mbappe

Franţa s-a calificat în sferturi după victoria cu Belgia, scor 1-0. Autogolul lui Jan Vertonghen a făcut diferenţa.

Franţa - Belgia 1-0 (Vertonghen 85 a.g.)

Echipele de start:

• Franţa: Maignan - Kounde, Upamecano, Saliba, T. Hernandez - Tchouameni, Kante, Rabiot - Griezmann - M. Thuram, Mbappe
  • Rezerve: Samba, Areola, Pavard, Mendy, Camavinga, Giroud, Dembele, Kolo Muani, Zaire-Emery, Fofana, Coman, Clauss, Konate, Barcola
  • Casteels - Castagne, Faes, Vertonghen, Theate - Openda, Onana, Doku - De Bruyne, Lukaku, Carrasco
  • Rezerve: Kaminski, Sels, Debast, Witsel, Tielemans, Trossard, Lukebakio, Vranckx, De Ketelaere, Mangala, Bakayoko, Vermeeren, De Cuyper

Min 90+3. Meciul s-a terminat, scor 1-0.

Min 86. GOOOOOOL FRANŢA! Randal Kolo Muani deschide scorul cu o doză mare de noroc. Atacantul lui PSG a şustat foarte slab, dar mingea a fost deviată în propria poartă de Vertonghen.

Min 83. Ocazie mare pentru Belgia! Kevin De Bruyne şutează de la 16 metri, însă Mike Maignan este la post.

Min 78. Ocazie pentru Franţa! Mbappe şutează peste poartă de la 16 metri.

Min 74. Ocazie uriaşă pentru Franţa! Saliba şutează din poziţie bună, dar balonul ocoleşte de puţin spaţiul porţii lui Casteels.

Min 49. Ocazie pentru Franţa! Aurelian Tchouameni şutează de la 25 de metri, dar Casteels respinge în corner.

Min 46. A început repriza a doua.

Prima repriză s-a terminat, scor 0-0.

Min 45+1. Ocazie pentru Franţa! Kylian Mbappe face instrucţie pe flancul drept al apărării belgiene, centrează în careu, dar Tchouameni reia peste poartă.

Min 33. Ocazie uriaşă pentru Franţa! Marcus Thuram reia cu capul de la 11 metri, puţin pe lângă poarta lui Casteels.

Min 23. Ocazie pentru Belgia! Kevin De Bruyne şutează înşelător din lovitură liberă, iar Mike Maignan respinge cu piciorul.

Min 1. A început meciul.

Cel mai spectaculos meci din optimile EURO 2024 se joacă astăzi, de la ora 19:00, LIVE TEXT pe orangesport.ro. În ultimii şase ani, Franţa şi Belgia s-au întâlnit doar de două ori. La Cupa Mondială din 2018, "cocoşii" s-au impus în semifinalele competiţiei, cu 1-0, competiţie pe care aveau să o şi câştige. Ulterior, a mai urmat meciul din semifinalele Ligii Naţiunilor, din octombrie 2021, unde tot francezii au avut câştig de cauză, scor 3-2.

La actualul Campionat European, ambele naţionale au avut evoluţii dezamăgitoare. Franţa a încheiat surprinzător grupa pe locul al doilea, în spatele Austriei, după ce a obţinut o singură victorie în cele trei meciuri disputate. Naţionala lui Deschamps a câştigat meciul cu Austria, scor 1-0, apoi a înregistrat două remize, cu Olanda şi cu Polonia.

De partea cealaltă, Belgia e fosta adversară a naţionalei României în faza grupelor. După un start dezamăgitor, unde a pierdut cu 0-1 în faţa Slovaciei, Belgia şi-a revenit chiar în partida cu tricolorii şi s-a impus cu 2-0. A urmat remiza albă cu Ucraina, astfel că naţionala lui Kevin De Bruyne a încheiat grupa pe locul secund, în urma României.

Afla mai multe despre: mbappe