”Gâlcă a greşit”. Sorin Cârţu, reproşuri după Maribor - Craiova 2-0. Singurul jucător care ”s-a salvat”

Echipa Universitatea Craiova a pierdut joi seara, în deplasare, scor 0-2, meciul cu formaţia slovenă Maribor, din manşa întâi a turului al doilea preliminar din Conference League.

Reacţia lui Cârţu după Maribor - Craiova 2-0

Partida de la Maribor a început cu ocazia lui Ziga Repas, şut respins de Laurenţiu Popescu, în minutul 4, şi a continuat cu şansa irosită de Andrei Ivan în minutul 13, la centrarea lui Bancu. Imediat după ocazia oltenilor Sirvys a şutat pe lângă poartă pentru ca din minutul 31 Craiova să rămână în zece oameni. Hondurianul Denil Maldonado a fost eliminat cu roşu direct la un fault din spate la Beugre, după ce acesta scăpase singur cu portarul Popescu. Pe finalul primei părţi Maribor a avut un gol anulat – în minutul 45+4, când Beugre a înscris, dar se afla în ofsaid.

Gazdele au deschis scorul în minutul 57, când Ziga Repas a trimis în careu, iar fratele său, Jan Repas, a înscris. Slovenii au trecut pe lângă gol în minutul 69, cu o dublă ocazie. Mai întâi Popescu a scos de sub bară o minge care părea că iese afară, apoi Karic a şutat pe lângă poartă. Maribor a făcut însă 2-0 în minutul 88, prin Arnel Jakupovic şi returul de la Craiova va fi greu pentru echipa lui Gâlcă.

Sorin Cârţu a răbufnit la adresa oltenilor după Maribor - Craiova 2-0.

"Eu sunt dezamăgit. Mai aştept returul, când ai posibilitatea de revanşă, dar am speranţe mai mici. Să dai trei goluri mi se pare dificil. Nu văd cine poate să facă treaba asta. N-avem atacanţii ăia centrali, ar trebui să iasă în prim-plan nouarii. Sunt într-o stare confuză, mai ales că am jucat 10 contra 11 şi poţi să le oferi o scuză.

În schimb, eu spun că n-am văzut o atitudine specifică pentru un meci de cupele europene. N-ai voie să ai superficialitatea lui Maldonado la un meci ca acesta. Maldonado e un apărător care ne-a demonstrat în ultimul timp că ne-am putea baza pe el, dar trebuie o atitudine specifică pentru partidele europene. Nu e un meci de campionat unde mai ai posibilitatea să-l îndrepţi în 34 de etape.

Mi se pare aiurea. Cum să finalizeze adversarul dintr-o poziţie de unu la unu cu portarul? Când rămâi 10 contra 11, te strângi mai mult. Măcar să iei cât mai puţine goluri ca să faci un scor care poate fi întors la retur. La fel şi la golul doi. Nu e prima dată când echipa primeşte goluri de tipul ăsta cu acea infiltrare printre fundaşii centrali. Când te aperi cu patru, prima ideea e să nu laşi adversarul să paseze printre. Badelj şi Zajkov au fost foarte largi, iar Ilicic nu a fost întâmpinat cu o agresivitate specifică pe axul central. Nu poţi să-l laşi pe Ilicic să-ţi facă nişte execuţii de acest tip fără să aibă agresivitate din partea adversarului.

La golul doi, putea fi evitat numai prin poziţionarea fundaşului dreapta. Când se centrează din lateral, poziţia fundaşului dreapta e clară, se ştie unde trebuie să fie.

Gâlcă a greşit şi el. Inclusiv formaţia. Nu e prima dată când jucăm cu Ivan într-o poziţie de atacant central şi nu dă randament. La multe partide în care Ivan a jucat atacant central, multe pase lungi au fost pierdute, rar au fost fructificate. Adversarul îl aşteaptă şi fundaşii tot timpul au câştig de cauză, Ivan nu e tipul acesta de atacant. Chiar şi Koljic are multe baloane pierdute, dar ar fi fost un mai mare câştig cu el.

M-am uitat şi la ăştia, la Paradela, la Mora, la Anzor. Au vândut foarte repede mingea! Mingea n-a stat la noi două-trei pase. Se pierdeau, nu intrau într-un joc de posesie. Am fost dezamăgit, prestaţia m-a dezamăgit, dar mai e returul. Singurul care a mai încercat a fost Mitriţă, cu o acţiune-două", a spus Sorin Cârţu, la Fanatik.

Afla mai multe despre: cartuuniversitatea craiovagalca