Gigi Becali (66 de ani) a călătorit alături de echipa FCSB în Grecia pentru partida cu PAOK din Europa League şi a fost surprins în loja de pe Toumba, ”fortăreaţa” în care campioana Greciei îşi dispută meciurile de pe teren propriu.

Patronul FCSB este prezent pentru prima dată după 18 ani şi cinci luni la un meci pe care roş-albaştrii îl dispută peste hotare. Mai precis, utlima apariţie a lui Gigi Becali la un meci pe care echipa sa l-a disputat în afara României a fost în aprilie 2006, în Anglia, la Middlesbrough, în returul semifinalei din Cupa UEFA.

După o victorie cu 1-0 în Ghencea, roş-albaştrii porneau cu prima şansă la calificare în returul de pe Riverside. Startul returului cu ”Boro” a fost unul fabulos pentru FCSB, care conducea cu 2-0 după 33 de minute (3-0 la general). Nici cel mai pesimist suporter nu presimţea dezastrul ce avea să urmeze.

Middlesbrough s-a calificat dramatic cu un 4-2 care a ridicat în picioare tribunele de pe Riverside.

În minutul 89, Massimo Maccarone a marcat golul calificării pentru ”Boro” cu o lovitură de cap şi şi-a trecut numele pe lista ”călăilor” echipelor româneşti din Europa.