Gică Hagi s-a enervat, din nou, din cauza arbitrajului. ”E foarte grav!”

Farul Constanța

Farul Constanţa a pierdut runda trecută cu 0-1, contra lui Sepsi, iar Gică Hagi şi-a exprimat, din nou, nemulţumirea faţă de arbitrajul din meciul respectiv.

La Sfântu Gheorghe, Sepsi a dechis scorul chiar din minutul 7, după ce Mitrea a executat o lovitură de la 11 metri. Farul a egalat, în minutul 20, prin Ely Fernandes, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Totuşi, Gică Hagi susţine că Farul ar fi trebuit să primească penalty, chiar dacă decizia asistentului ar fi fost corectă. Constănţenii au cerut fault la acea fază, după un fault în careu asupra lui Jefte.

”E foarte grav!”

”Putem să vorbim despre penalty-ul care a fost la Sepsi. Gol valabil şi penalty. Dacă nu e gol valabil, atunci e penalty. Dar n-a vorbit nimeni, n-a zis nimeni nimic. Dacă n-a fost ofsaid, a fost penalty. Şi acolo, şi încă unul înainte, când l-a împiedicat în careu pe Adi Petre. Am pierdut două meciuri cu Sepsi, unul cu un penalty din afară, iar altul care a fost cum a fost.

La televizor s-a discutat despre acea fază, dar nu s-a spus că Jefte a fost faultat de Ninaj la acea fază. Trebuia să dai penalty. Punctul doi, care e foarte grav, este că arbitrul de tuşă, când a dat gol, nu a ridicat fanionul din prima, un detaliu foarte important. L-a ridicat doar când a marcat, e incredibil. La noi nu există VAR, trebuie să ridici imediat”, a spus Gică Hagi, la conferinţa de presă premergătoare meciului cu CFR Cluj.

Afla mai multe despre: farul-sepsi-hagi