”Greşeli multe” Gheorghe Hagi, discurs atipic după înfrângerea cu Gloria Buzău: ”Totul în fotbal dureză o zi”

Superliga

Gică Hagi a tras concluziile la finalul partidei dintre Gloria Buzău şi Farul Constanţa, câştigată de buzoieni, scor 1-0.

”Regele” a recunoscut că echipa sa a făcut multe greşeli, atât în compartimentul defensiv, cât şi în cel ofensi, şi a tras un semnal de alarmă referitor la atitudinea elevilor săi.

Cu toate acestea, Gică Hagi nu a făcut o tragedie din eşecul în faţa nou-promovatei şi este încrezător că Farul îşi va reveni şi va ajunge în play-off, obiectiv fixat la începutul sezonului.

Ce a declarat Gică Hagi, după al cincilea eşec al Farului din acest sezon

”Un meci în care n-am făcut lucrurile cum trebuia, nici defensiv, nici ofensiv. Destul de lenţi ofensiv. Greşeli multe... Ar trebuie să fim mult mai conectaţi, cu o atitudine mult mai bună. Vor, îşi doresc, dar trebuie să schimbăm ceva pentru că o să fie foarte greu.

Jucătorii care au intrat trebuiau să facă mai bine. Reuşita nu vine dacă tu nu împingi lucrurile, mai ales în ultimii 35 de metri. Să combini, să ai execuţii, să fii limpede la minte, lucruri importante pe care nu le-am avut în seara asta.

N-a jucat doi ani (n.r.- Radaslavescu, înlocuit la pauză). Schimbarea se face la pauză când vrei să aduci altceva. Am vrut să întărim anumite lucruri, am mers mai bine, dar, repet, în ultimii 30 de metri, mai nimic. După această înfrângere, e clar că lucrurile sunt grele.

Va fi un an greu pentru noi, din toate punctele de vedere. Jucătorii trebuie să joace mai bine în deplasare. Orice meci vine e greu pentru noi. Ne liniştim o zi-două şi apoi ne încărcăm. Totul în fotbal durează o zi. Că e o victorie sau un eşec, durează o zi”, a spus Hagi.

Afla mai multe despre: superligafarulhagi