Halep merge în turul II la Wimbledon. Simona n-a avut prea multe probleme cu japoneza Kurumi Nara, 6-2, 6-4. Pe cine va întâlni în următorul tur

Tenis

Simona Halep n-a avut foarte mari probleme cu japoneaza Kurumi Nara şi s-a calificat în turul doi la Wimbledon. Liderul WTA s-a impus în două seturi, 6-2, 6-4 şi o va întâlni în următorul tur pe Saisai Zheng, din China (126 WTA).

Halep şi-a luat o pauză mai lungă după turneul de la Roland Garros, pe care l-a câştigat şi a mers direct la Wimbledon. Numărul 1 mondial a arătat însă o formă foarte bună. Halep a început tare cu Kurumi Nara şi conducea deja cu 2-0 după primele 12 minute de joc. Japoneaza, numărul 101 mondial, a avut însă o izbucnire şi a reuşit să egaleze.

Simona a înţeles mesajul şi nu i-a mai permis să ia vreun punct până la finalul setului, 6-2. Al doilea set a fost mai echilibrat. Kurumi Nara a arătat un joc mai bun şi a reuşit să ţină aproape de Halep. Totuşi, Simona a reuşit să câştige şi al doilea set, scor 6-4 şi merge în turul II.

20:23 Halep şi-a câştiga serviciul şi merge în turul II, scor 6-2, 6-4.

20:19 Kurumi face 5-4 şi rămâne în meci.

20:16 5-3 şi Simona serveşte pentru meci.

20:11 Kurumi ţine aproape şi face 4-3.

20:08 Simona Halep îşi face şi ea serviciu, 4-2.

20:04 Kurumi Nara se impune la 15 pe propriul serviciu şi rămâne aprope de Simona.

20: 02 Simona Halep revine de la 15/40 şi se distanţează pe tabelă în setul secund. 3-1

19:56 Kurumi reuşeşte primul punct din acest set.

19:52 Halep este de neoprit şi face 2-0 în setul 2.

19:48 Simona începe setul doi cu un break.

19:44 SET Simona Halep, care se impune cu 6-2.

19:40 Încă un break făcut de Halep şi urmează să servească pentru set.

19:35 Halep îşi face serviciul şi face 4-2.

19:30 Simona Halep face 3-2 la capătul celui mai lung punct de până acum. Liderul WTA a reuşit două break-uri până acum.

19:22 Kurumi recuperează break-ul şi se face 2-2. Jucătoarea niponă şi-a ridicat nivelul de joc, Simona lasă senzaţia că s-a relaxat după primele două puncte.

19:17 Primul punct reuşit de Kurumi. Jucătoarea japoneză îşi face serviciul de această dată.

19:13 Simona îşi ia serviciu şi face repede 2-0. Început în forţă pentru Halep.

19:10 Simona începe cu break, într-un punct destul de disputat.

19:05 A început meciul. Kurumi Nara serveşte prima.

19:01 Cele două jucătoare au ieşit la încălzire, meciul stă să înceapă. Este primul meci pe care Simona îl joacă după turneul de la Roland Garros, pe care l-a câştigat.

Meciul dintre Halep şi Nara (locul 101 WTA) va fi al treilea de pe terenul central, în jurul orei 19.00, după un meci de simplu feminin şi unul de simplu masculin. Partida va fi ultima de pe terenul central.

Kurumi Nara, 26 de ani, este una dintre cele mai scunde jucătoare din circuit, cu 1,55 metri. În acest moment se află pe locul 101, dar cea mai bună clasare a sa a fost în august 2014, poziţia a 32-a în clasamentul WTA. Este jucătoare de hard, iar la Wimbledon are patru victorii.

Afla mai multe despre: halepwimbledonniculescubogdanprogram wimbledon