Ianis Hagi, mulţumit de remiza din Kosovo, dar cu planuri mari pentru Elveţia: ”Mergem acolo să câştigăm!”

Echipa națională

Echipa naţională a României a remizat, vineri seară, în deplasare, scor 0-0, cu selecţionata din Kosovo, în Grupa I de calificare la Campionatul European din 2024.

• Luni, naţionala va întâlni Elveţia, în deplasare, de la ora 21.45. Meciul va fi transmis în format LIVE TEXT pe site-ul orangesport.ro.

Ianis Hagi, din nou sub tricolor

Ianis Hagi nu a fost titularizat de către Edi Iordănescu, însă a fost introdus pe finalul jocului şi a bifat primele sale minute sub tricolor după accidentarea gravă suferită în urmă cu un an şi jumătate.

Mijlocaşul celor de la Rangers s-a declarat mulţumit de egalul din Kosovo, în condiţiile unui teren foarte greu, însă ţinteşte cele trei puncte luni, în Elveţia.

• 24 de meciuri şi 2 goluri are Ianis Hagi în naţionala de seniori a României

Sunt mândru de ce am realizat, că am reuşit să intru din nou în circuitul naţionalei. Sunt bucuros că am jucat şi acum sunt pregătit pentru următorul meci. Nu îţi garantează nimeni că terenul e perfect, trebuie să te adaptezi. Contează tactica, mai ales la nivelul ăsta.

Mai avem meciul cu Elveţia. Ideal ar fi să luăm trei puncte. Apoi continuăm în septembrie-octombrie. E devreme să ne gândim la clasament.

Eu ştiu cu cine sunt pe teren. Noi nu suntem obişnuiţi să mergem. Nu mergem acolo că poate scoatem un egal.

Nu mai avem 21 de ani. Avem 25, 26. Nu mai suntem copii. Vreau să joc. Toţi vor să joace 90 de minute. Îmi doresc să câştigăm”, a spus Ianis Hagi.