Ilie Năstase a mutat discuţia, după ce David Popovici a devenit campion olimpic la Paris! "Nu ar trebui să se mai numească Olimpiadă"

Jocurile olimpice

David Popovici a câştigat medalia de aur în proba de 200 metri liber, luni seară, la Jocurile Olimpice de la Paris.

Reacţia lui Ilie Năstase după ce Popovici a luat titlul olimpic

Popovici a încheiat cursa într-un minut, 44 de secunde şi 72 de sutimi. El a fost urmat de britanicul Matthew Richardson (1.44.74) şi de americanul Luke Hobson (1.44.79).

• Este primul titlu olimpic din cariera lui Popovici, care va împlini 20 de ani la 15 septembrie.

Ilie Năstase nu s-a arătat prea impresionat de cele întâmplate, azi, la Paris.

”De la el se aştepta această performanţă, de la alţii, nu prea se aştepta. Am văzut că a fost foarte strânsă cursa, câţiva centimetri, dar nu mai contează câţi au fost, doi-cinci centimetri, a câştigat!

Eu n-am avut şansa să joc la Jocurile Olimpice, pentru că, atunci când jucam, nu era introdus tenisul. După mine, Olimpiada înseamnă maraton de 42 de kilometri. Nu înseamnă fotbalul, baschetul sau tenisul. Au băgat toate sporturile astea.

După mine, nu ar trebui să se mai numească Olimpiadă. Olimpiada vine din Grecia, de la maratonul de 42 de kilometri. S-au băgat foarte multe sporturi, care nu au treabă olimpismul”, a spus Năstase, pentru prosport.ro.

Afla mai multe despre: ilie nastasedavid popovicijocuri olimpice