Imagini nevăzute din vestiarul lui Dinamo Kiev după ce au cucerit titlul în Ucraina! Mircea Lucescu a fost aruncat în aer de către fotbalistigalerie foto

Stranieri

Mircea Lucescu a câştigat titlul alături de Dinamo Kiev cu 3 etape înainte de finalul compionatului.

Echipa lui 'Luce' s-a impus ieri, pe teren propriu, împotriva lui Inhulets, scor 5-0, într-un meci al etapei cu numărul 23 din campionatul ucrainean. Dinamo Kiev a câştigat matematic competiţia.

Înaintea etapei de duminică, erau 10 puncte distanţă între Dinamo Kiev si Şahtior. Ultima dată când echipa din capitala Ucrainei a reuşit să câştige titlu a fost în seznul 2015/16. În ultimii 4 ani, Şahtior a câştigat trofeul de fiecare dată.

Ieri, antrenorul român a fost mai rezervat pe gazon după ce a obţinut titlul cu numărul 9 în Ucraina şi nu şi-a manifestat bucuria. Lucescu a avut un sezon greu şi a trebuit să facă faţă presiunii suporterilor lui Dinamo Kiev, care i-au cerut în repetate rânduri demisia din cauza trecutului său de la Sahtior.

După ce fotbaliştii si staff-ul au mers în vestiar, reacţia lui Lucescu a fost cu totul alta. La finalul partidei contra lui Inhulets, jucătorii l-au udat cu şampanie, iar la cabine, românul şi-a luat 'revanşa'. El a luat o sticlă de şampanie şi i-a stropit pe elevii săi, iar fotbaliştii l-au aruncat în aer pe antrenorul român.

Lucescu se află pe locul 2 în topul antrenorilor cu cele mai multe trofee câştigate. Doar Alex Ferguson are mai multe.