”Îmi e frică de ADN-ul nostru”. Sorin Cârţu, motivul pentru care Slovacia poate să fie o sperietoare pentru România: ”Cel mai greu meci”

Echipa națională

România a pierdut în faţa Belgiei, scor 0-2, în al doilea meci din grupele EURO 2024.

Sorin Cârţu, înainte de meciul cu Slovacia

România a pierdut duelul cu Belgia din etapa a doua a fazei grupelor de la EURO 2024, scor 0-2, însă ”Tricolorii” au în continuare şanse importante de a accede în optimile de finală ale competiţiei.

Sorin Cârţu, fost internaţional, a vorbit despre eşecul suferit de tricolori aseară, dar şi despre partida importantă pe care o vom disputa cu Slovacia, joi.

”Am rămas cu o părere de rău, nu am fost parcă... Am început forte prost, am avut o primă repriză de nerecunoscut având în vedere ce am jucat cu Ucraina. Am fost surprinşi de atitudinea lor, i-aş fi văzut mai încrezători. Am fost surprins de faptul că am primit nişte goluri după nişte comportamente naive. La primul gol nu au avut blocaj pentru el şi m-a surprins asta.

Prima repriză a fost ”da dimenticare”, n-am arătat nimic, ne-au dominat. A doua repriză a fost altceva. Dar s-a greşit vizavi de Lukaku. Nu l-am văzut pe Drăguşin intr-o evoluţie foarte bună aseară.

Nu am ce sa aleg, ca nu e la meciul cu Ucraina. Am fost surprins de evoluţia lui Stanciu. Sunt în continuare pentru Drăguş care arată ca un atacant, dar mă aşteptam mai mult. (n.r. facem 0-0 cu Slovacia?) Putem face mai mult, e meciul cel mai greu, ai şi şansa asta de a te califica, şi ei depind de rezultatul ăsta, îmi e frică de ADN-ul nostru la meciurile ăstea importante”, a declarat Cârţu pentru Prima Sport.

Lotul României pentru EURO 2024

PORTARI: Horaţiu Moldovan (Atlético de Madrid), Florin Niţă (Gaziantep), Ştefan Târnovanu (FCSB)

FUNDAŞI: Nicuşor Bancu (Universitatea Craiova), Andrei Burcă (Al-Okhdood), Radu Drăguşin (Tottenham), Vasile Mogoş (CFR Cluj), Ionuţ Nedelcearu (Palermo), Bogdan Racoviţan (Rakow), Andrei Raţiu (Rayo Vallecano), Adrian Rus (Pafos)

MIJLOCAŞI: Alexandru Cicâldău (Konyaspor), Ianis Hagi (Alavés), Marius Marin (Pisa), Răzvan Marin (Empoli), Darius Olaru (FCSB), Deian Sorescu (Gaziantep), Nicolae Stanciu (Damac), Adrian Şut (FCSB)

ATACANŢI: Denis Alibec (Muaither), Daniel Bîrligea (CFR Cluj), Florinel Coman (FCSB), Denis Drăguş (Gaziantep), Dennis Man (Parma), Valentin Mihăilă (Parma), George Puşcaş (Bari)

Afla mai multe despre: româniabelgiasorin cârţu