Încă un meci fabulos pentru Novak Djokovic! ”Nole” s-a calificat în sferturi la Roland Garros, după un ”thiller” de aproape cinci ore

Tenis

Novak Djokovici, locul 1 ATP, l-a învins, luni, pe argentinianul Francisco Cerundolo (locul 27 ATP şi favorit 23), şi s-a calificat în sferturi la Roland Garros, al doilea grand slam al anului.

Djokovic, deţinătorul titlului, s-a impus, scor 6-1, 5-7, 3-6, 7-5, 6-3, după patru ore şi 39 de minute de joc.

În sferturi, Djokovic va evolua cu învingătorul meciului dintre americanul Taylor Fritz (cap de serie 12) şi norvegianul Casper Ruud, favorit 7.

Cu această victorie, numărul 1 mondial l-a depăşit pe Roger Federer în ceea ce priveşte numărul de victorii la Grand Slam, ajungând la 370.

Novak Djokovic a obţinut a 96-a victorie din cariera sa la Roland Garros şi este pentru a 59-a oară într-un sfert de finală la un grand slam, a 18-a oară la Roland Garros.

Afla mai multe despre: djokovic