Incidente la finalul meciului Iaşi - Botoşani. Conflict între Tony da Silva şi Ţigănaşu pe seama unei repuneri de la margine | VIDEO

Poli Iași

Poli Iaşi a reuşit prima victorie a sezonului, dar meciul rivalilor de la Botoşani a avut parte de un final încins.

Poli Iaşi a învins-o, FC Botoşani, pe teren propriu, scor 1-0, în primul meci din etapa a doua a Superligii.

Ieşenii au început tare meciul şi după şutul lui Talison, din minutul 3, Todoroski a trimis în careu, iar Bordeianu a deschis scorul în minutul 7.

După cinci minute, Tailson a intrat în careul oaspeţilor, a şutat însă portarul Eduard Pap, a respins. Gazdele au controlat meciul în continuare, iar Samayoa şi Talison au ratat ocazia de a majora avantajul de pe tabelă.

Chică-Roşă a consumat cea mai mare ocazie a oaspeţilor, cap peste poartă în minutul 67, iar meciul s-a încheiat cu victoria lui Poli Iaşi, 1-0 cu FC Botoşani.

Poli Iaşi - Botoşani, final cu scandal. Motivul scandalului dintre Tony şi Ţigănaşu

Totuşi, nu înainte ca pe final să fie şi un conflict între jucătorii celor două echipe. Oaspeţii au beneficiat de o aruncare de la margine, pe care au vrut să o execute rapid prin Ţigănaşu, acesta s-a ciocnit de antrenorul ieşenilor, Tony da Silva, care a dat în în minge şi i-a îndepărtat-o.

Mai departe, tehnicianul portughez a căzut la pământ după ciocnirea cu jucătorul botoşănenilor. Conflictul a fost aplanat şi arbitrul Florin Andrei nu a acordat decât cartonaşe galbene. Unul dintre ele i-a fost acordat lui Tony.

Astfel, aceasta este prima victorie a sezonului pentru ieşeni, în timp ce elevii lui Bogdan Andone, suspendat, rămân fără puncte după două etape.

Afla mai multe despre: iasibotosanitony da silvaalex tiganasusuperliga