Incredibil! S-a cerut retragerea naţionalei mari de la EURO 2024, chiar înainte de meciul din sferturi: "Pentru demnitate"

Campionatul European

La nici 24 de ore de la o decizie drastică luată la EURO 2024, mediul politic a cerut o măsură radicală, chiar înainte de faza sferturilor de finală ale competiţiei din Germania.

Turcul Merih Demiral, suspendat două meciuri. Liderul extremei drepte cere retragerea naţionalei de la EURO 2024

Fundaşul turc Merih Demiral a fost suspendat două meciuri la EURO 2024, pentru că a făcut semnul Lupilor Gri, o organizaţie ultranaţionalistă turcă, atunci când a sărbătorit al doilea său gol împotriva Austriei, scor 2-1, în optimile de finală cu Austria. Apărătorul va rata meciul din sferturile de finală cu Olanda şi posibila semifinală.

La nici 24 de ore de la decizia drastică luată de UEFA, Devlet Bahceli, liderul extremei drepte din Turcia, a cerut naţionalei antrenate de Vincenzo Montella să revină în ţară, cu o zi înainte de sfertul de finală programat sâmbătă, de la 22:00.

Anunţul este sinonim cu retragerea de la EURO 2024, un protest la adresa UEFA.

Devlet Bahceli a catalogat suspendarea lui Merih Demiral drept "un scandal inacceptabil": "Dacă UEFA nu renunţă la decizia sa nesăbuită, lăsând Olanda singură pe teren, întoarcerea naţionalei noastre de fotbal în Turcia ar fi cea mai potrivită opţiune pentru demnitatea noastră naţională", a scris Bahçeli pe X.

Potrivit liderului extremei drepte, "lupul gri" este o valoare comună turcească, care îşi are rădăcinile în istorie, iar nerespectarea acesteia este un semn de duşmănie împotriva turcilor.

Ca o consecinţă diplomatică a tensiunii din jurul cazului Demiral, Recep Tayyip Erdogan, preşedintele Turciei, a anunţat joi dimineaţă că va asista la meciul cu Ţările de Jos de la Berlin.

Mişcarea Lupilor Gri este descrisă ca fiind neofascistă, anticomunistă, antigreacă, antikurdă, antiarmeană, homofobă, antisemită şi anticreştină. Are legături strânse cu partidul turc de extremă-dreapta MHP (Partidul Acţiunii Naţionaliste), care face parte din coaliţia electorală din 2018 cu AKP al lui Erdogan.

Afla mai multe despre: mehmet demiralturcia olandasuspendare jucator turcia euro 2024extrema dreapta turcia