Întrebarea care l-a enervat pe Dică: ”Am avut 10 ocazii şi am dat 4 goluri!” Ce spune despre accidentarea lui Bălgrădean

Superliga

Nicolae Dică îşi laudă jucătorii pentru atitudinea pe care au arătat-o cu Viitorul. FCSB s-a impus cu 4-1, însă constănţenii au rămas în 10 oameni încă din minutul 5.

Vicecampioana României a reuşit o nouă victorie în Liga 1, într-un meci în care Nicolae Dică a folosit foarte mulţi jucători de rezervă. Însă Viitorul a rămas în 10 oameni încă din minutul 5, când Ghiţă a fost eliminat pentru un fault din postura de ultim apărător. Dică spune că şi acela a fost un moment important, dar în primul rând atitudinea jucătorilor săi a adus această victorie:

”Noi am început jocul foarte bine, noi ne-am creeat două ocazii foarte bune în primele cinci minute, apoi a urmat acel roşu. Băieţii au avut o atitudine foarte bună şi merită felicitaţi. (n.r. s-a enervat când a fost întrebat despre ocaziile Viitorului) Într-adevăr, în minutul 70 au avut ocazia de a face 2-2, dar noi cred că am avut vreo 10 ocazii şi am dat 4 goluri. (n.r. ridică tonul) Este 4-1 pentru noi, nu este 2-2. Într-adevăr, ne-am pierdut puţin la 2-1, au venit cei de la Viitorul cu câteva cornere şi am intrat un pic în degringoladă, dar am reuşit să echilibrăm”, a declarat Nicolae Dică pentru Telekom Sport.

În minutul 64, Bălgrădean a cerut schimbare din cauza unei accidentări. Dică speră să nu fie nimic grav, mai ales că urmează returul cu Rapid Viena: ”Bălgrădean, el a cerut schimbarea, a spus că a simţit ceva la coapsă, sperăm să nu fie ceva grav”, a mai spus Dică.

Întrebat despre oferta pentru Dan Nistor, Dică s-a abţinut să facă vreun comentariu. În schimb, a subliniat că Qaka şi Daniel Benzar au avut evoluţii foarte bune, deşi s-a tot scris că vor pleca la FC Voluntari: ”Eu mă gândesc la meciul cu Rapid Viena, de transferuri se ocupă cei din conducere. Dacă va veni, voi reuşi să-l integrez şi pe el. Despre Qaka s-a scris că va pleca la Voluntari, astăzi a jucat şi a făcut-o foarte bine. Cu Daniel Benzar a fost la fel. De aceea spun că am încredere în aceşti jucători”.

Afla mai multe despre: nicolae dicaliga 1fcsbviitorul