Joan Chelimo Melly aduce prima medalie pentru România, argint la semimaraton, la CE de la Roma

Alte sporturi

Atleta Joan Chelimo Melly a obţinut, duminică, medalia de argint, în proba de semimaraton, la Campionatele de la Roma. Melly este calificată şi la Jocurile Olimpice de la Paris.

Chelimo Melly a încheiat cursa cu timpul de 1:08.55, cu care a obţinut medalia de argint. Pe podium au mai urcat Karoline Grovdal (Norvegia, 1:08.09) şi Calli Haugher-Thackery (Marea Britanie, 1:08.58).

La rândul său, Meringor Delvine Relin a încheiat pe locul 4 (1:09.25, cea mai bună performanţă personală a sezonului), iar Mădălina Sîrbu a fost pe locul 65 (1:17.08).

De asemenea, în proba similară masculină, Nicolae Soare a încheiat pe locul 55 (1:08.31 ore).

Până în prezent, România mai are o clasare pe locul 7 la aruncarea greutăţii, prin Rareş Toader, respectiv un loc 28 la 20 km marş, prin Maria Diana Lătăreţu.

În alte finale de la Roma, din delegaţia României s-au mai calificat până în prezent Diana Ion (triplusalt, 14.09 metri), Florentina Iuşco (triplusalt, 14.11 metri), Stela Rutto (3.000 metri obstacole, 9.30 minute).

În următoarele zile vor mai intra în concurs: Rotaru-Kottmann Alina (lungime), Ghelber Bianca Florentina (aruncarea ciocanului), Miklos Andrea (400 m), Iuşco Florentina şi Taloş Andreea (lungime), Uţă Ştefania (400 metri garduri), la feminin, respectiv Novac Alexandru Mihăiţă (suliţă), Grecu Răzvan Cristian şi Nicoară Răzvan (triplusalt), la masculin.

Afla mai multe despre: joan chelimo mellyceroma