Jocurile Olimpice | România, în sferturile de finală la tenis de masă! Campioanele europene s-au calificat după 3-0 împotriva Egiptului

Echipa feminină a României s-a calificat în sferturile de finală la Jocurile Olimpice! Campioanele europene au învins Egiptul, 3-0, în Tokyo Metropolitan Gymnasium, la primul meci din concurs.

Jocurile Olimpice | România, în sferturile de finală la tenis de masă

Întâlnirea a fost deschisă de meciul de dublu Elizabeta Samara/Daniela Dodean Monteiro - Yousra Helmy/Farah Abdelaziz, care s-a terminat cu victoria jucătoarelor noastre, scor 3-0, în doar 22 de minute.

A urmat un duel spectaculos între Bernadette Szocs şi Dina Meshref. Sportiva din Egipt a condus cu 2-0 la seturi, dar Bernadette a recuperat şi a luat trei seturi la rând (11-6, 11-7, 11-7).

Elizabeta Samara a adus punctul decisiv şi a asigurat prezenţa României în sferturile de finală, după ce a învins-o pe Farah Abdelaziz, cu 3-1.

În următoarea fază a competiţiei, sportivele antrenate de Viorel Filimon vor juca împotriva echipei din Hong Kong, care a învins Brazilia în optimile de finală.

România - Egipt 3-0, optimi

• Elizabeta Samara/Daniela Dodean Monteiro - Yousra Helmy/Farah Abdelaziz 3-0 (11-8, 13-11, 11-6)
  • Bernadette Szocs - Dina Meshref 3-2 (10-12, 9-11, 11-6, 11-7, 11-7)
  • Elizabeta Samara - Farah Abdelaziz 3-1 (11-4, 9-11, 11-9, 11-8)

Celelalte rezultate ale României la tenis de masă

Simplu feminin

Turul III

• Bernadette Szocs - Juan Liu (SUA) 2-4 (4-11, 11-6, 11-6, 9-11, 8-11, 3-11)
  • Elizabeta Samara - Suthasini Sawettabut (Thailanda) 1-4 (7-11, 6-11, 11-4, 8-11, 2-11)

Simplu masculin

Turul II

• Ovidiu Ionescu - Gustavo Tsuboi (Brazilia) 1-4 (6-11, 11-9, 11-13, 9-11, 9-11)

Turul I

• Ovidiu Ionescu - Yan Xin (Australia) 4-1 (11-7, 13-11, 7-11, 11-8, 11-6)

Dublu mixt

Sferturi de finală

• Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs - Xin Xu/Shiwen Liu (China) 0-4 (6-11, 1-11, 6-11, 10-12)

Optimi

• Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs - Lubomir Pistej/Barbora Balazova (Slovacia) 4-1 (11-8, 11-8, 12-14, 11-4, 11-9)

Afla mai multe despre: romaniatenis de masa